Pátek, 14. 5. 2021

Valcíři v době, kdy bojovali o postup do první ligy

Byla to krásná doba. K denním strastem měli lidé málo příležitostí k zábavě a obyčejnému relaxu. Ten jim mohl nabídnout ale fotbal. Týden co týden se fanoušci modrobílých barev upínali k tranzistorům a pozorně naslouchali, jak si jejich miláčci povedou v boji o dnes již legendární postup do nejvyšší fotbalové soutěže v republice. Zástupy fandů pak chodily do frýdeckých Stovek. A lipinským hráčům se jejich sen v sezoně 1975/1976 naplnil. Svěřenci trenéra Jána Zachara postoupili.

NA ÚVOD SEZONY SPARTA

Je srpen roku 1975 a ve frýdeckých Stovkách se všichni chystají na premiérový zápas ve druhé fotbalové lize. Samotný stadion prošel výraznou rekonstrukcí, kdy kapacita byla navýšena o několik tisíc míst. Úvodní zápas sehrají Valcíři s pražskou Spartou. Tedy zápas jako hrom. Vždyť ještě čtyři roky zpátky dělily obě mužstva čtyři třídy. Pro Frýdek to bude druholigová premiéra, pro Spartu naopak první sestup za 82 let jejich působení v nejvyšší soutěži.

FRÝDEK-MÍSTEK - TÝM BEZ HVĚZD

Frýdecko-místecký celek byl kolektivem bez hvězd, i když mělo ve svém středu zkušené fotbalisty Kopeckého a Krnáče, i dorosteneckého reprezentanta Juřicu. „Hraje ten, kdo si to svým poctivým přístupem k tréninku i hře zaslouží. Není pravda, jak se říká, že ve Frýdku-Místku jsou fotbalisté přepláceni velkými částkami peněz. Každý dostává podle směrnic,“ hlásal tehdejší tajemník oddílu Jaroslav Přeček, bývalý ligový brankář. Trenérem frýdeckých fotbalistů byl tehdy 38letý bývalý hráč Slovanu Bratislava, Trenčína a Třince, Ján Zachar. Ten musel se svou hráčskou kariérou skončit pro zranění vazů v koleni. „Mužstvo jsem převzal před rokem. Viděl jsem, že je seriózně trénováno, avšak největším překvapením byl pro mne perfektní přístup každého hráče k přípravě i zápasům. A to je devíza, na které se vždy dá stavět. Když připočtu morální sílu kolektivu, tak jsem dostal pocit, že záleží hlavně na mně, abych v tréninku něco nepřehnal,“ řekl před prvním druholigovým zápasem Zachar.

OSTRÁ PŘÍPRAVA

Valcíři zahájili přípravu na druhou ligu v pondělí 14. července 1975. Hned na úvod čekal hráče ostrý trénink. „V plánu máme zhruba sedm až osm přátelských zápasů, většinou to bude se slovenskými týmy. Devátého srpna zahájíme soutěž domácím zápasem se Spartou,“ prozradil předsezónní plány kouč Ján Zachar. Mezi nejstarší hráče patřil tehdy dvaatřicetiletý odchovanec Ladislav Kubalák. „Všichni se na novou a vysoce kvalitní soutěž těšíme. Přitom si myslím, že při vhodném doplnění mužstva na dvou až třech místech, bychom se mohli udržet. Máme k tomu dostatek bojovnosti a snad i schopností. I já chci kolektivu v nastávajících, pro nás doslova historických bojích, pomoci,“ hlásal před sezonou Kubalák. To ještě ale netušil, jakou další skvělou sezonu ve Stovkách opět zažijí.


Trenér Lipiny Ján Zachar.

ROZHOVOR S TRENÉREM JÁNEM ZACHAREM

Ještě, než Valcířům začala druholigová sezona, dostal trenér Ján Zachar několik otázek.

Jak vypadala příprava k nastávající soutěži?
Jsem přesvědčen, že bylo uděláno vše potřebné, abychom ve vyšší soutěži čestně obstáli. Po týdenním soustředění jsme sehráli řadu přípravných utkání, mezi nimiž dominuje tříbrankové vítězství s účastníkem I. polské ligy Szombierki Bytom.

Objeví se na soupisce nová jména?
Páteří mužstva zůstanou starší zkušení hráči, doplněni mladou ambiciózní generací. Průměrný věk je 25 let, a to považuji za optimální. Novou tváří je obránce Lovíšek z Turnova.

Byly vytvořeny podmínky pro vyšší soutěž?
S podporou závodu jsme spokojeni. Zápasy budeme hrát na trávě nově vybudovaného stadionu ve Stovkách, s hledištěm pro 12 tisíc diváků. Jen si přeji, aby zvýšené nároky, které II. liga zákonitě přinese, byly zvládnuty i organizačně.

Co los a vaše představa o umístění?
Na podzim hrajeme osm utkání doma, což je výhodné. Za nevýhodu považuji, že zahajujeme s tak atraktivním soupeřem, jako je pražská Sparta. Cíl je jasný – nesestoupit. Chceme hrát i proti zkušenějším soupeřům s otevřeným hledím.

Nálada v mužstvu?
Charakterizoval bych ji jako zdravé sebevědomí. Výborná parta, skromný kolektiv. Bez nadsázky nejlepší, v jakém jsem působil, ať už jako hráč, či trenér.

Troufl byste si tipnout postupující?
To ne, ale nedomnívám se, že mezi nimi bude Sparta.


NA ÚVOD REMIZOVALI SE SPARTOU

Druholigová premiéra se fotbalistům Válcoven vydařila. Na stadion ve Stovkách přišlo devět tisíc diváků a ti byli s předvedeným fotbalem spokojeni. Samotný duel byl zahájen nástupem Sparty, která stejně jako domácí celek, byla dosti nervózní. Válcovny se za povzbuzováni svého obecenstva pomalu, ale jistě, zbavovaly nervozity a začaly vystrkávat růžky.

Byli to však Pražané, kteří zahrozili ve 12. minutě Veselým, o pět minut později pak Stratilem. Když po půl hodině hry překonal Kára přízemní střelou domácího brankáře, tak míč z brankové čáry odkopával Vystrčil. Domácí měli dvě šance. To ve 27. minutě střílel Juřica těsně vedle a ve 45. minutě zastavil Urban pronikajícího Marchevského, ale rozhodčí Časta odpískal místo penalty rohový kop.

Ve druhé půli Sparta ve snaze rozhodnout zápas nasadila prudké tempo a více než čtvrt hodiny obléhala válcovenskou branku. V té době se vyznamenala obrana v čele s brankářem Juráskem. Snaha Sparty ale zůstala nevyužita, a to bylo signálem opět pro frýdecké hráče. Zejména dramatický byl závěr utkání, kdy Jurásek nádherným způsobem vyrazil Čermákovu bombu pod břevno a na druhé straně Krnáč neuspěl sám před Kisingerem, když poslal míč do jeho náruče.

Válcovny tak v druholigové premiéře sehrály se Spartou bezbrankovou partii. Uznání si zasloužil Jurásek, novic Lovíšek a Kopecký. V útoku to byl především Marchevský, který zle zatápěl sparťanské obraně a několikrát si vysloužil potlesk na otevřené scéně. Také Juřica v prvním poločase ukázal, že jeho zařazení do týmu je oprávněné. Stínem zápasu bylo zranění Kubaláka se Somrem. „Všude jsme slyšeli o psychické bouračce sparťanů, ale oni ve skutečnosti hráli velice soustředěně a odpovědně. Proti nám stálo mužstvo, které od prvé do poslední minuty bojovalo s maximálním nasazením. Ano, Sparta měla na výhru, její středová trojice byla vynikající. Měli jsme štěstí a za bod děkujeme z velké části právě jemu,“ hodnotil premiérové vystoupení Valcířů v druhé lize trenér Ján Zachar. „Věřím, že to byl náš poslední zápas v roli vylekaných,“ dodal po utkání Ivan Kopecký.

VÁLCOVNY PLECHU FM – SPARTA PRAHA 0:0
Rozhodčí: Časta. Diváci: 9000.
VP FM: Jurásek – Kubalák (58. Markusek), Lovíšek, Gál, Kopecký, Coufal, Marchevský, Krnáč, Juřica, Somr (65. Fabík), Vystrčil. Trenér: Ján Zachar.
Sparta: Kislinger – Melichar, Rosický, Smištík, Urban, Chovanec, Coudr, Veselý, Kára (65. Jiras), Čermák, Startil. Trenér: Štefan Čambal.


ANI V KLADNĚ GÓL NEPADL

Kladenští se před zápasem rozloučili s bývalými oporami mužstva Linhartem a Adeltem. V samotném utkání domácí diváky opět příliš neuspokojili. Nováčkovský elán hostů, tvrdost a rychlé útoky dělaly domácím dost potíží. Co byla platná převaha v poli, když před brankou se nenašel střelec, který by ohrozil spolehlivého Juráska. Zmrazení přinesla již 6. minuta, kdy Marchevský utekl po pravé straně, obešel i Šreiera, jenže otálel se střelou do prázdné branky a Zikmund v poslední chvíli srazil míč do rukou vrátivšího se brankáře. Kladno se vzpamatovalo, útočilo, a v 16. minutě mohl rozhodnout Hůla. Jelínek byl totiž sražen v pokutovém území Coufalem, ale nařízenou penaltu dal Hůla přímo do rukou Juráskovi. Ve 36. minutě nastřelil Bouška, nejlepší na hřišti, hlavou břevno a po přestávce v závěru Poupa tvrdou střelou ohrozil Juráska, ale to bylo vše. Nebyl nic platný tlak Kladna po přestávce, akce byly nepřesné a hosté se zoufale bránili. Také hosté nastřelili tyčku Fabíkem. „Nedostali jsme gól, to je výborné, ale také jsme jej ani nedali, byť jsme šance měli. Škoda, nicméně dva body po dvou kolech nás těší. Teď hrajeme dvakrát doma a chceme si konečně vychutnat radost z druholigové branky,“ přál si po zápase trenér Zachar.

SONP KLADNO – VÁLCOVNY PLECHU FM 0:0
Rozhodčí: Holan, rohové kopy: 9:1, diváci: 2000.
Kladno: Šreier – Kouba, Zikmund, Novák, Hůla, Bouška, Svoboda (70. Korbel), Poupa, Bartoň, Jelínek, Vlček (46. Škvára).
VP FM: Jurásek – Gál, Lovíšek, Markusek, Kopecký, Coufal, Fabík, Vystrčil, Krnáč, Marchevský, Juřica (69. Kokeš). Trenér: Ján Zachar.PRVNÍ GÓLY - PRVNÍ VÍTĚZSTVÍ

Ve Stovkách vidělo 4500 diváků fotbal velmi dobré úrovně. Hosté se nepřijeli bránit, vydatně útočili a už v 6. minutě se ujali vedení gólem Pšurného z penalty za ruku Lovíška v pokutovém území. Domácí se ale vzchopili a od 20. minuty převzali iniciativu zásluhou velmi dobré hry středové osy. Coufal následně nastřelil břevno a ve 27. minutě bylo vyrovnáno. To Kopeckého hlavičku vyrazil z brankové čáry rukama Kopej a Lovíšek druhou penaltou v zápase vyrovnal na 1:1. Rozhodnutí padlo v 57. minutě, když v nepřehledné situaci před brankou vojáků se nejlépe orientoval Coufal a jeho střela skončila v síti brankáře Boroše, který zaskakoval za zraněného Szaba. Z domácího mužstva hrál výborně Kopecký, Marchevský a Juřica – hosté měli nejlepšího hráče ve skvělém Farkašovi, jemuž dobře sekundoval Hudcovský a Hrušecký. „Ledová sprcha v podobě branky v 6. minutě nás nepoložila, spíše byla povzbudivou injekcí s mimořádně silným účinkem. A to mu jsem opravdu rád. Myslím si, že naši fanoušci viděli pěkné, fotbalově hodnotné utkání a odcházeli spokojeni. Z prvých čtyř zápasů jsme si přáli pět bodů, domnívám se, že to můžeme splnit, neboť v dalším kole hrajeme opět doma. Ovšem Prešov je opravdu silný soupeř,“ hodnotil první vítězné utkání ve druhé lize domácí kouč Ján Zachar.

VÁLCOVNY PLECHU FM – BÁNSKÁ BYSTRICA 2:1 (1:1)
Rozhodčí: Lukáč, rohové kopy: 6:3, diváci: 4500.
VP FM: Jurásek – Gál, Vystrčil, Lovíšek, Markusek, Coufal, Kopecký, Fabík (88. Kokeš), Marchevský, Krnáč (46. Šeděnka), Juřica. Trenér: Ján Zachar.
B. Bystrica: Boroš – Kopej, Kotian, Hudcovský, Pšurný, Kolkus, Hrušecký (75. Mažgut), Fillo, Majzlík (59. Vankovič), Farkaš, Andrejko.


NEDOBYTNÉ HŘIŠTĚ VALCÍŘŮ

Prešovský Tatran od samého začátku utkání zapnul naplno. Válcovny se ale nezalekly ani jména, ani výkonu soupeře a na těžkém terénu hrály tak, že jejich příznivcům srdce plesalo. Všichni hráli obětavě a bojovně. Divákům se hra líbila a tak stadion ve Stovkách vřel nadšením. Bylo jen škoda, že nepadaly branky, a příležitosti k tomu byly. Ve 2. poločase se Prešov snažil strhnout vítězství na svou stranu. Nasadil prudké tempo, které Válcovny zachytily a začaly oplácet. Rozhodující gól střetnutí přišel po hodině hry. To Krnáč vtipně přihrál hlavou Marchevskému a jeho prudká střela končí v síti prešovské branky. Poté se hra pomalu přesunula do středu pole a posledních deset minut bylo charakterizováno zoufalým náporem Prešova.

VÁLCOVNY PLECHU FM – TATRAN PREŠOV 1:0 (0:0)
Rozhodčí: Dobiáš, rohové kopy: 5:6, diváci: 5000.
VP FM: Jurásek – Gál, Lovíšek, Vystrčil, Markusek, Coufal, Kopecký, Fabík, Marchevský, Krnáč (67. Barčák), Juřica (87. Kokeš). Trenér: Ján Zachar.
Prešov: Červeňan – Fatla, Čabala, Baláž, Mačupa, Prno, Novák, Harajda, Kominický (67. Sopko), Strausz (77. Dvorčák), Bartek.

TABULKA PO 4. KOLE:
1. Sparta Praha 4 3 1 0 10:0 7
2. Válcovny FM 4 2 2 0 3:1 6
3. Prievidza 4 3 0 1 4:2 6
4. Nitra 4 2 1 1 5:3 5


BARDEJOVSKÉ K.O. PROTI OSLABENÝM VALCÍŘŮM

Před těžký úkol byl postaven trenér Ján Zachar. Ke zraněným Somrovi a Kubalákovi přibyl totiž další hráč – Juřica, který v zápasech za mužstvo ČSSR (hráči do 21 let) v NDR utrpěl zranění nohy. K tomu všemu musel nastoupit Kopecký s nataženým svalem z tréninku.
Dvacet minut trval nástup hostujícího celku, poté už ale ke slovu přicházeli pomalu, ale jistě, Bardejovští. První branka padla ve 32. minutě celkem z náhodné akce, když Jurásek měl zakrytý výhled a jejím autorem byl po příhře nejlepšího bardejovského hráče Kufy Pavlovič. O dvě minuty později Kufa zvyšoval již na 2:0. Od té doby hra upadla do hlubokého podprůměru, a to na obou stranách. Frýdečtí fotbalisté si vypracovali několik individuálních akcí. Za zmínku stojí úniky Marchevského a Krnáče, ale domácí obránci i za cenu trestných kopů úniky likvidovali. V 85. minutě zvýšil pak Kufa na konečných 3:0.

BARDEJOV - VÁLCOVNY PLECHU FM 3:0 (2:0)
Rozhodčí: Bohanský, ŽK: Bálent, diváci: 1500.
Bardejov: Remeta (60. Zlacký) – Štefan, Kohút, Hudák, Štefančič (50. Porubský), Bálent, Pavlovič, Tyš, Turčanyi, Kufa, Demeň.
VP FM: Jurásek – Gál, Lovíšek, Markusek (50. Kokeš), Kopecký, Coufal, Marchevský, Krnáč, Fabík, Šedenka, Vystrčil.


STŘELECKÉ HODY VE STOVKÁCH

Frýdecko-místecký útočník Krnáč (vlevo) se snaží překonat gólmana Lengharta z Michalovců.

První útok – míč dostává Marchevský – prokličkovává se obranou soupeře, míč se dostává k Juřicovi, který nezadržitelně dává první branku. Dosud neuplynula první minuta utkání II. ligy mezi Válcovnami a Michalovcemi. Na ukazateli skóre naskakuje 3. minuta, když opět Juřica prudkou ranou zvyšuje na 2:0. Obě, rychle po sobě vstřelené branky v úvodu utkání měly vliv na další průběh prvního poločasu. Válcovny, vědomy patřičného náskoku, se ukolébaly jistotou. Nehrály tak, jak jsou domácí fandové zvyklí. Na druhé straně otřesené Michlovce, v obavě o další zvýšení skóre hrály bojácně, a tak celých dalších 42 minut zápas probíhal mezi oběma šestnáctkami.

Ve druhé půli se hosté probudili. Provedli změnu v útoku, kde Valase vystřídal Iški a začali nebezpečně útočit. V 62. minutě pohotový Iški snižuje na 2:1. Štestí, že za necelou minutu zvyšuje Krnáč na 3:1. Brankostroj má pokračování. Uběhla totiž další minuta a Iški opět snižuje na rozdíl jediné branky. Zdálo se, že ze zdánlivě lehkého zápasu bude ještě nervák. Domácí odpověděli na inkasovaný gól velkým tlakem, jehož výslednicí byly dvě pěkné branky. V 77. minutě dává Coufal čtvrtou a minutu před koncem upravuje skóre Kopecký, pátou brankou. Na konto Válcoven jsou tak připsány další dva body a v tabulce jim patří průběžné třetí místo.

VÁLCOVNY PLECHU FM – ZEMPLÍN MICHALOVCE 5:2 (2:0)
Rozhodčí: Randa, rohové kopy: 8:5, ŽK: Vystrčil, diváci: 4000.
VP FM: Jurásek – Gál, Vystrčil, Lovíšek, Markusek, Coufal (78. Somr), Kopecký, Fabík, Marchevský, Krnáč (89. Barčák), Juřica.
Michalovce: Lenghart – Smetana (46. Sočovka), Pažej, Molnár, Juhas, Ondo, Koleník, Rončinský, Valas (55. Iški), Král, Sztanko.


PORÁŽKA, KTERÁ HODNĚ MRZELA

Utkání začaly Válcovny velmi dobře. Vypracovaly si územní převahu, ze které také vytěžily ve 22. minutě branku. Vsítil ji Krnáč. I v dalších minutách předváděli Valcíři hru, jež nenechávala dvoutisícovku diváků na pochybách, že jsou rozhodně lepším celkem se zaslouženým vedením. Podobně začal i úvod druhého poločasu a zdálo se, že dojde k dalšímu druholigovému překvapení. Jenže přišla pátá minuta druhé půle, rozhodčí Kocman nařídil trestný kop a byl to Hagara, který docílil poměrně laciného vyrovnání. Tento gól následně srazil hostující celek na kolena. Místo toho, aby se opakovalo minulé utkání s Michalovci, propadli fotbalisté Válcoven depresi a inkasovali další dvě branky. Jejími autory byli v 66. minutě Babčan a v 78. minutě Karko. Závěrem zápasu Martin ovládl hru a mohl zvítězit i větším rozdílem, když Huťka nastřelil tyč a pokutový kop, který střílel Karko, brankář Jurásek kryl.

TJ MARTIN - VÁLCOVNY PLECHU FM 3:1 (0:1)
Rozhodčí:
Kocman, diváci: 2000.
Martin: Hrebeň - Kučara, Junas, Hagara, Huťka, Karko, Hlásný (58. Ďurkovič), Diabelko, Nagy, Babčan, Zvoda.
VP FM: Jurásek - Kubalák, Lovíšek, Vystrčil (80. Šeděnka), Markusek, Kopecký, Coufal, Fabík, Marchevský, Krnáč, Juřica.


VÝHRU TREFIL KRNÁČ

Fotbalisté Příbrami se ve Stovkách představili s výborně organizovanou obrannou hrou, když ani na chviličku žádný z devíti branících hráčů neztratil hlavu. Všichni se výborně orientovali s dobrým startem na míč, vycházeli vítězně i z osobních soubojů, a když se hra přesunula do středu hřiště, měli Příbramští jediný cíl udržet míč co nejdéle na kopačkách. Domácího brankáře Juráska nechali celých devadesát minut v klidu oddychovat. Proti tomuto systému Válcovny nedokázaly najít účelnou zbraň. Vlastě za celý zápas si nevypracovaly ani polovinu šancí, které měly v předchozích zápasech. Jedině v 11. minutě Marchevského střelu levačkou brankář Janza s námahou vyrazil na roh a v 73. minutě Krnáč zblízka vypálil nad. Domácím chyběla úspěšná křídelní hra, oba krajní hráči útočného tria se tvrdohlavě stahovali do velkého vápna a bylo pochopitelné, že v přehuštěném prostoru zabloudily i domácí naděje. A když se zdálo, že Valcíři tentokrát přijdou o bod, Kokeš v 86. minutě z pravé strany prudce zacentroval a Krnáč míč hlavou poslal nezadržitelně do sítě. Bylo to vítězství v bolestech zrozené, nicméně za 90minutovou převahu zasloužené.

VÁLCOVNY PLECHU FM - UD PŘÍBRAM 1:0 (0:0)
Rozhodčí:
Sielský, rohové kopy: 7:2, diváci: 3500.
VP FM: Jurásek - Kubalák, Šeděnka, Lovíšek, Markusek - Coufal (76. Barčák), Kopecký, Somr (72. Kokeš) - Marchevský, Krnáč, Juřica.
Příbram: Janza - Slepička, Měchura, Lžičař, Zelenka - Barták, Lochman Ulrdrych - Schmidt (66. Peřina), Smolík, Miňovský.


DERBY ROZHODL KOPECKÝ

Severomoravské derby bylo šlágrem 10. kola druholigové soutěže. I přes chladné počasí přilákalo na stadion ve Stovkách 4500 diváků, kteří netrpělivě očekávali výsledek. Utkání se hrálo ve velkém tempu, které kladlo nároky na fyzickou přípravu hráčů. Téměř půl hodiny se snažilo VŽKG dobýt Juráskovu branku a několik příležitostí k tomu hosté i měli. Nebezpečný byl zejména Mrázek. Juráskova branka je dobře střežena a odolává tomuto náporu. Až ve 27. minutě dává Ježko se shluku první, a jak se také potom ukázalo, i poslední branku hostí. Inkasovaný gól domácí nezlomil, ba naopak. Útoků Válcoven přibývalo a obraně Vítkovic začalo být horko. A ta mnohdy i nevybíravým způsobem začala zastavovat domácí útočníky. Doplatil na to zejména rychlý Juřica. Zákrok na něj měl být potrestán pokutovým kopem. Ve 37. minutě nařizuje rozhodčí Šišjak trestný kop. Vítkovičtí staví zeď ze všech hráčů v poli. Exekuci provádí Lovíšek a jeho přízemní střela končí v síti Uherčíkovy branky. Po změně stran se obě mužstva snažila strhnout vítězství na svou stranu. V 87. minutě se probíjel střídající Kokeš do trestného území a po jeho přesném centru skóruje nezadržitelně Kopecký.

„Normální teplotu mám 35,8, když se mi přiblíží k sedmatřiceti, tak se třesu v horečce, a dnes mám 39,6! Zimou ani nevidím na oči. Ve čtvrtek musela manželka dirigovat trénink přes telefon,“ postěžoval si v dece zabalený kouč Ján Zachar, který k utkání dodal: „Podle mého názoru to byl nejlepší fotbal na našem stadionu. Ještě lepší, než se Spartou. Už jsme se otrkali, zbavili nováčkovské bázně, začínáme si věřit, ten kdo nás chce u nás porazit, musí podat vynikající výkon. Do poslední chvíle nikdo výsledek nezabalil, oba soupeři maximálně bojovali. Vítkovice byly na výši takticky, je to opravdu silné mužstvo. Vyhrála zase jenom naše parta, která i bez tří hráčů standardní sestavy prokázala, že má stále silu podle husitského: Jeden za všechny – všichni za jednoho! Domnívám se, že rozhodčí nás poškodil, ale i na to si začínáme ve 2. lize zvykat.“

VÁLCOVNY PLECHU FM – TJ VŽKG 2:1 (1:1)
Rozhodčí: Šišjak, ŽK: Coufal, Šeděnka, Krnáč – Štvrtňa, Čevela, Plachta, rohy: 2:9, diváci: 4500.
VP FM: Jurásek – Kubalák, Lovíšek, Markusek, Kopecký, Coufal, Juřica, Krnáč, Šeděnka, Somr (80. Kokeš), Barčák.
VŽKG: Uherčík – Slíž, Štvrtňa, Čevela, Plachta, Macánek, Ježko, Mýdlo, Mrázek, Šrajner, Hodúr.


SENZACE: VÁLCOVNY V ČELE TABULKY!

Po bojovném výkonu mužstvo hostí zaslouženě zvítězilo. Vedoucí branku vstřelil po hrubé chybě brankáře domácích Bláhy ve 44. minutě Kokeš. Bláhovi proletěl míč pod tělem. To však už domácí mohli o gól vyhrávat, jenže ve 29. minutě kopl Konečný penaltu vysoko nad. Vedení hostí se domácí snažili po změně stran zlikvidovat, ale pokutový kop Lovíška zpečetil oba body Válcoven. To běžela 68. minuta. V týmu Válcoven vynikli brankář Jurásek, dále obránce Kubalák (až do svého zranění) a v útoku Juřica. „Tak Sparta prohrála? Jenom aby teď všichni u nás doma nezačali bláznit. Zůstaňme realisty,“ upozorňoval po zápase hostující kouč Ján Zachar.

SLOVAN LIBEREC - VÁLCOVNY PLECHU FM 0:2 (0:1)
Rozhodčí: Zelník, rohové kopy: 8:2, ŽK: Kroupa, Krátký, diváci: 1500.
Liberec: Bláha – Rubáš, Krátký, Kroupa, Florián – Konečný (65. Knap), Schovánek, Jurkanin – Smejkal, Petržilka, Ulihrach (80. Ženíšek).
VP FM: Jurásek – Kubalák (76. Gál), Barčák, Lovíšek, Markusek – Coufal, Kopecký, Šeděnka – Kokeš, Krnáč, Juřica (88. Somr).


LADISLAV KUBALÁK: Za deset let z I. B třídy až do II. ligy

LADISLAV KUBALÁK

V autobuse seděl pravidelně na posledním sedadle. Vypadal stále ustaraně, jako by jeho myšlenky patřily nekonečně devadesáti minutám na hřišti. Ve fotbalové historii Válcoven plechu Frýdek-Místek by mohl bleskem napsat desítky stran. Neboť: Ladislav Kubalák zažil pět postupů. Z I. B třídy do II. ligy.

Začal kopat v žákovském družstvu Válcoven. Fotbalovou abecedu hltal i v dorosteneckém věku, časy vojenské prožil v Holešově a vrátil se ke svým barvám, když Valcíři válčili v I. B třídě. Tu soutěž tak trochu potupnou, neboť věčný rival Slezan byl výše, s trpkostí v ústech ochutnával jeden rok, pak tři roky hrál I. A třídu, dva roky krajský přebor, rok divizi, dva roky národní ligu a pak…vyběhl na druholigový trávník! A stále s odznakem Válcoven plechu na prsou!

V kádru druholigového překvapení z Frýdku patří k nejstarším. Narodil se 12. 5. 1944, má tedy nadsloužený rok za třetím křížkem. Jak je to možné?

Měl jsem štěstí. Žádný trenér mě neodepisoval jako staříka, dali mi šanci. Je jasné, že s přibývajícími lety musím trénovat stále více, stále tvrději, o životosprávě je zbytečné mluvit. Ale já ten fotbal mám strašně rád. Proto mu dávám vše.

Pracuje jako konstrukční zámečník přímo v provozu. Je pochopitelné, že má časové úlevy, ale když je na pracovišti, pak je jedním z těch chlapů, kteří makají. Proto, když skončí s fotbalem, nebude mít žádné problémy se zaučením. Jenom prostě bude tu svou práci dělat celých osm hodin. Stejně poctivě.

V čem vidíte příčinu mohutného nástupu válcovenského fotbalu?

Měli jsme štěstí na trenéry. Do krajského přeboru to byl Bedřich Šafl, po něm Eduard Fratrič, dnes Ján Zachar. To jsou fotbaloví fachmani, kteří hráči dokáží hodně dát, opravdu naučit. A také: mužstvo bylo stále vhodně doplňováno. V I. B třídě na I. A, v I. A na krajský přebor, v krajském přeboru na divizi, a tak to stále pokračovalo.

Ve fotbalové veřejnosti se o vás mluví jako o cizinecké legii…

Jaká cizinecká legie? Momentálně v základní jedenáctce hrají tři kluci, kteří jsou válcovenskými odchovanci. Barčák, Juřica a já. Není hodně mužstev, kde je domorodců více. A potom, každý, kdo k nám přišel, zapadl do naší zdravé party. A v té je naše síly, ty nejužší přátelské a kamarádské vztahy mezi hráči dělají velké výsledky.

Když Valcíři postoupili do II. ligy a začínali se Spartou, vyslovil své největší fotbalové přání – hrát v tom zápase alespoň několik minut. Nehrál jenom proti Spartě, hraje stále, mužstvo ho potřebuje.

Zápas se Spartou, to je pro mne největší zážitek mých fotbalových let. Na to nikdy nezapomenu. A teď, když jsme v čele tabulky? Ani ve snu nás to nenapadlo. Říkali jsme si, být čtrnáctí a zachránit se, to by byl úspěch. Dnes už prakticky zachránění jsme a já věřím ve 4. místo.

Za ta dlouhá léta na hřišti prošel kromě brankáře všechny posty. Dnes je pravým obráncem. Ve II. lize podle dosavadních zkušeností považuje za nejlepší levá křídla vítkovického Hodúra a libereckého Ulihracha. Nastupuje na hřiště a vždy si vzpomene na dvě holky doma a manželku Mirku, neboť jen jejich velké pochopení a psychická podpora mu dávají tolik síly, aby ještě zůstal a mohl hrát, být platným členem té velké party. A potom, až ucítí, že síly docházejí, pak odejde. Ale na stadion Válcoven plechu se bude vždy rád vracet. Protože:

Je to můj oddíl, mé mužstvo. Dostal jsem od něho tolik krásných fotbalových radostí, že nikdy mu to nemohu vrátit. Rád pomohu v práci s mládeží, neboť vychovávat mládí, to je záruka úspěchu válcovenského fotbalu.


VÁLCOVNY VEDENÍ UDRŽELY

Duel s Povážskou Bystricí rozhodla až Lovíškova proměněná penalta.

Jestliže si žádné z mužstev nedokáže vytvořit za celý devadesát minut jasnou gólovou šanci, ani střelci nemají zrovna nejlepší den, pak takový zápas končí 0:0. Ten výsledek platil ve Stovkách až do 89. minuty. Pak Kolárik nešťastně nastřelil v pokutovém území ruku svého spoluhráče Šuhajdy a rozhodčí Holan nařídil penaltu. Co se pak dělo na hřišti těžko popsat, nicméně Lovíšek ji svým bezpečným způsobem proměnil. Hosté pak obklopili rozhodčího, takže nebylo divu, že hráči pak odešli do kabin bez pozdravu. Polovina diváků se domnívala, že zápas je předčasně ukončen, ale všechno bylo v pořádku. Tedy v tom směru, že prostě uplynul vymezený čas. Byla to nešťastná porážka hostí, dělba bodů by byla opravdu naprosto zasloužená.

VÁLCOVNY PLECHU FM – POVÁŽSKÁ BYSTRICA 1:0 (0:0)
Rozhodčí: Holan, ŽK: A. Sýkora, rohy: 10:2, diváci: 4000.
VP FM: Jurásek – Kubalák, Lovíšek, Barčák, Markusek – Coufal (79. Somr), Kopecký, Šeděnka – Marchevský, Krnáč, Juřica (65. Kokeš).
P. Bystrica: Janas – Uriča, Bednár, Šuhajda, Kolárik – Švec, Tománek, Pajerchin – A. Sýkora (85. Golián), Juska, V. Sýkora.


TŘI GÓLY TAKÁCSE

Vedoucí tým druholigové tabulky zklamal na hřišti někdejšího „exligisty“ na celé čáře. Domácí měli od prvních minut převahu, hru nepustili z ruky a střelecky se přímo překonávali. Zaskvěl se Takács, který dal tři branky a ta čtvrtá padla z penalty za jeho sražení. Hosté měli jednu šanci (40.) Marchevským, ale neproměnili. Domácí hráli bez opor Ižolda (zranění) a Ternényho (trest).

AC NITRA - VÁLCOVNY PLECHU FM 4:0 (2:0)
Rozhodčí: Breburda, diváci: 1000.
Nitra: Vincúr – Grác, Toporčák, Kolárik, Hrušovský – Michálek, Jenčák (15. Herda, 87. Greguš), Horn – Takács, Labay, Horn.
VP FM: Jurásek – Kubalák, Lovíšek, Barčák (58. Kokeš), Markusek – Coufal (65. Duda), Kopecký, Šeděnka – Marchevský, Krnáč, Juřica.


VÁLCOVNY JSOU OPĚT V ČELE TABULKY

Předposlední utkání podzimního kola druhé ligy se ve Stovkách odehrálo za krajně nepříznivých podmínek, kdy sněhová vánice a prudký mrazivý vítr přilákal do hlediště pouze 1200 diváků. Ti, kteří přišli, ale nelitovali. Válcovny chtěly domácím fandům odčinit vysokou porážku z Nitry a už v 8. minutě zásluhou Krnáče vedly 1:0. O dvanáct minut později to byl tentýž hráč, který už už zvedal ruce nad hlavu, jenže rozhodčí Krchňák z Bratislavy na pokyn pomezního Časty zcela regulérní gól neuznal. V závěru poločasu ještě brankář Prievidze vytahoval míč ze sítě potřetí, tentokráte nebyla branka uznána zcela správně, neboť ofsajd byl. Po přestávce se hra vyrovnala, Jokl posílil středovou osu hostí, několikrát pak ukázal svou stále vynikající levačku, ale brankář Jurásek byl vždy na místě. Jediné dvě šance hostí měl na začátku a ke konci zápasu Kovácz, ale v obou případech netrefil branku. V 75. minutě pak pečetil vítězství Valcířů Marchevský, který dorazil do sítě střelu Coufala.

VÁLCOVNY PLECHU FM – BANÍK PRIEVIDZA 2:0 (1:0)
Rozhodčí: Krchňák, diváci: 1200.
VP FM: Jurásek – Kubalák, Lovíšek, Barčák, Gál – Coufal, Kopecký, Šeděnka (88. Duda) – Marchevský, Krnáč, Juřica (46. Kokeš).


VALCÍŘI PODZIMNÍM MISTREM

Hosté měli přímo raketový vstup do zápasu, když během tří minut využili hrubých chyb ležérně hrajících obránců Votavy a Roubíčka ke vstřelení dvou branek. Tedy již krátce po zahájení utkání bylo rozhodnuto. Domácí znervózněli, hráli špatně, pomalu. Ojedinělé útoky na dobře zformovanou obranu, v čele s výborným Lovíškem, nestačily. Po změně stran se čekal nápor domácích, ale byli to zase hosté. Marchevský tvrdě vystřelil, ale Pavlíček ještě dokázal bravurně krýt. Nedlouho poté však přece jen tento střelec přišel znovu ke slovu – využil Roubíčkovy malé domů a potřetí překonal Pavlíčka. Domácí zadák byl ihned vystřídán. Deset minut před koncem zápasu nastřelil ještě Marchevský břevno. To už však bylo skóre 1:3 ve prospěch Valcířů, když v 72. minutě snižoval Dvořák.

SPARTAK VLAŠIM - VP FM 1:3 (0:2)
Rozhodčí: Schejbal, ŽK: Pupp, Zadák, Dvořák – Krnáč, Gál, rohy: 5:3, diváci: 600.
Vlašim: Pavlíček – Votava, Zadák, Pupp, Roubíček (65. Dvorský) – Budil, Bušek, Ducký – Hlaváč (46. Kocura), Dvořák, Dozorec.
VP FM: Jurásek (90. Pasik) – Kubalák, Lovíšek, Barčák, Gál, Kopecký, Šeděnka, Coufal, Marchevský, Krnáč, Juřica (83. Duda).


TRENÉR JÁN ZACHAR K PODZIMU ŘEKL: "Nejsme velké mužstvo"

Tým, který ještě před deseti lety bojoval v I. B třídě, přezimuje na první příčce druholigové tabulky. Ve Frýdku-Místku panuje spokojenost a výbor oddílu konstatuje: „Není to náhoda, ale výsledek velmi dobrých podmínek pro sport v našem závodě.“ Před zahájením soutěže se zde počítalo s osmým, nanejvýš s pátým místem. Tým však ukázal mnohem víc. Kvalitní fyzická kondice a ujasněná koncepce hry slavily úspěchy nejen na domácím hřišti, ale i na půdě soupeřů. „Ve 2. lize se nám hraje mnohdy snadněji než vloni v národní, je přece jenom fotbalovější. Vůbec nejsme velké mužstvo, dokazují to nevyrovnané výkony. Jinak bychom nemohli dostat v Nitře po tolik špatné hře čtyři góly. Osobně si myslím, že nepostoupíme do první ligy mezi fotbalovou elitu, tam patří Dukla a Sparta. Bánská Bystrica je určitě nejlepším týmem soutěže. Proč jsme ale první? Máme vyrovnaný kolektiv 18 fotbalistů bez hvězd. Můžeme si dovolit pružně měnit sestavu podle momentální formy hráčů. I když chtěl z kádru odejít střelec Marchevský, rozmyslel si to a teď samozřejmě zůstává,“ řekl k podzimnímu vystoupení Valcířů jejich trenér Ján Zachar.

Fotbalisté Válcoven plechu Frýdek-Místek se v roce 1975 stali podzimními mistry druhé nejvyšší fotbalové soutěže.

V OSLABENÍ TO NEŠLO

Zahajovací utkání jarního kola II. ligy mezi Spartou a Válcovnami přilákalo na Letnou 20 tisíc diváků. Ti nakonec viděli těsné vítězství domácích. Válcovny měli veliký handicap, když museli hrát celých šedesát minut bez vyloučeného Coufala (vyfasoval pak trest na 6 týdnů, pozn. red.), který musel předčasně do kabin za napadení Rosického bez míče.

Kádr Válcoven posílil v zimě 1976 Dušan Zbončák (v tmavém).

Pravda je, že nápor Sparty, zejména ve druhém poločase, byl velký. Jediný gólový moment přišel v 17. minutě, kdy se k míči dostal Jiras a jeho tečovaná střela Coufalem skončila za zády brankáře Juráska. V době, kdy Valcířů zbylo na hřišti pouze deset, musel trenér Zachar pozměnit koncepci hry hostujících fotbalistů. Na hrotu zůstal zcela osamocený Marchevský. Právě on šel v úvodu druhé půle sám na branku Poštulky, když obehrál Chovance. Pak se ale snažil udělat kličku Urbanovi a bylo po naději. „Ve fotbalově průměrném střetnutí se nám ze jména Sparty trochu třásla kolena. Proto tolik chyb, zejména v obraně. Jestliže domácí předvedli maximum, pak by to asi na postup nestačilo,“ nechal se po utkání slyšet frýdecký kouč Ján Zachar.

SPARTA PRAHA - VÁLCOVNY PLECHU FM 1:0 (1:0)
Rozhodčí: Veverka, střely na branku: 10:1, mimo branku: 17:5, rohy: 16:3, fauly: 24:55, diváci: 20 000.
Sparta: Poštulka – Melichar, Urban, Chovanec, Rosický – Veselý, Caudr, Stratil – Čermák, Jiras, Nevrlý.
VP FM: Jurásek – Kubalák, Lovíšek, Barčák, Gál – Coufal, Kopecký, Šeděnka (85. Juřica) – Marchevský, Krnáč, Zbončák (65. Kokeš).


ZPĚT DO ČELA TABULKY

Pohledný fotbal se hrál pouze v prvním poločase, kdy Kladno produkovalo typickou hru hostujícícho celku – zajištěnou obranu s pokusy o rychlé přenášení hry k vysunutému tykadlu Jelínkovi. Valcíři po dvaceti minutách zcela ovládli pole, zatlačili soupeře do hluboké defenzívy a právě v této době velkého náporu dosáhli rozhodující branky. Ve 33. minutě Krnáč uvolnil Marchevského a ten umístěnou střelou k levé tyči překonal Šreiera. Po změně stran si už ani jedna strana vyloženou šanci nevypracovala. Jelikož Bánská Bystrica prohrála 0:1 na hřišti VŽKG a Sparta stejným poměrem prohrála v Prešově, vrátili se Valcíři zpátky do čela druholigové tabulky.

VÁLCOVNY PLECHU FM - KLADNO 1:0 (1:0)
Rozhodčí: Randa, rohy: 8:2, diváci: 4000.
VP FM: Jurásek – Kubalák, Barčák, Lovíšek, Gál – Fabík (67. Juřica), Kopecký, Šeděnka – Marchevský, Krnáč, Zbončák.
Kladno: Šreier – Hůla (86. Šolc), Zikmund, Novák, Škvára – Poupa, Mára, Vlček – Bartoň, Jelínek, Křivánek (63. Korbel).


NEŠŤASTNÁ BRANKA ZNAMENALA PORÁŽKU

MARIÁN LOVÍŠEK

I ve třetím jarním kole skončil zápas jen rozdílem jedné branky. Tohoto vítězství dosáhla Bánská Bystrica víceméně se štěstím. Tentokráte to byl Barčák, jehož malá domů Juráskovi se zastavila v kaluži vody a dobíhající Andrejko poslal míč do branky. Stalo se tak čtvrthodiny před koncem zápasu.

Jinak se zápas hrál za krajně nepříznivých podmínek na velmi těžkém kluzkém terénu. Na tom, že hosté nedali branku, má zásluhu tvrdá hra obrany vojáků, kteří hlídali Marchevského i Krnáče. „To byl doslova hon na Marchevského. Za prvních deset minut rozhodčí odpískal domácím hráčům sedm faulů na našeho útočníka. O poločase náš kapitán Kopecký upozornil instruktora utkání, že zápas natáčíme a předložíme, co vše zůstává bez napomínání a kam až vede tak zvané střežení jednoho hráče. Pomohlo to, faulů na Marchevského ubylo, ale ten už se bál hrát. Když se k terénu přidá i takový způsob hry, nelze se divit, že v naší druhé lize žádný hostující tým ještě na jaře nevyhrál,“ čertil se po utkání tajemník Valcířů Jaroslav Přeček.

BÁNSKÁ BYSTRICA – VÁLCOVNY PLECHU FM 1:0 (0:0)
Rozhodčí: Pařízek, diváci: 5 000.
B. Bystrica: Szabó – Kopej, Hudcovský, Kotian, Dominka, Kolkus (85. Kunzo), Pšurný, Farkaš, Majzlík, Šimček (80. Filo), Andrejko.
VP FM: Jurásek – Kubalák (34. Duda), Lovíšek, Barčák, Gál – Fabík, Kopecký, Šeděnka – Marchevský, Krnáč, Zbončák (80. Juřica).


DŮLEŽITÁ VÝHRA V PREŠOVĚ

Nečekanou prohrou domácích skončilo utkání v Prešově, odkud po bojovném výkonu si hosté odvezli po zásluze dva body. Zápas se začal nečekaně už v 5. minutě, kdy se Valcíři ujali vedení Lovíškem, který z volného přímého kopu překvapil Červeňana. O minutu později hlavička Štrausze orazítkovala břevno. Prešov se snažil vyrovnat a podařilo se mu to po půlhodině hry, kdy Strausz vyražený míč poslal z bezprostřední blízkosti do branky. Ve druhém poločase se domácí i hosté střídavě snažili o získání vítězství. Útoky hostí zakládali většinou Marchevský spolu s Krnáčem. Domácí chybovali přihrávkami na krátké vzdálenosti a umožňovali tak získávat míč obráncům hostí. Nešťastnou branku dostali v 69. minutě, kdy Marchevský unikl po levém křídle a jeho centr si srazil Sopko do vlastní branky. Deset minut před koncem zápasu zvýšil vedení hostí Krnáč. Prešovu se podařilo snížit v 82. minutě přízemní střelou Nováka. Další snaha domácích už vyšla ale naprázdno.

TATRAN PREŠOV – VÁLCOVNY PLECHU FM 2:3 (1:1)
Rozhodčí: Šišjak, ŽK: Duda, Šeděnka, Marchevský, střely na branku: 4:5, vedle branky: 7:3, rohy: 10:2, fauly: 8:21, diváci: 3500.
Prešov: Červeňan – Komanický (73. Dvorščák), Čabala, Sopko, Mačupa, Čurlík, Šálka, Novák, Bubenko, Strausz, Horváth (73. Prno).
VP FM: Jurásek – Gál, Duda, Lovíšek, Barčák, Fabík, Kopecký, Šeděnka (88. Zbončák), Marchevský, Krnáč, Juřica.


VÁLCOVNY KLESLY AŽ NA TŘETÍ PŘÍČKU

Fotbalisté Válcoven odchází po prohraném domácím zápase s Bardejovem do šaten.

Hosté hráli vysoce takticky, spoléhali na nepropustnost svých obranných řad a bleskový útok v čele s Kufou a Kišem. Tato taktika nakonec slavila úspěch, neboť domácí celek i přes velkou převahu, nevyužil žádnou z celé řady výborných střeleckých příležitostí. Tři jasné šance měl Krnáč, dvakrát z dobré pozice vystřelil nad Kopecký, Kokeš přehodil brankáře Remetu, ale i branku. Nicméně výkon domácích zaostal za předcházejícími zápasy jara, špatně hrála záloha, která nebyla obvyklým pojítkem mezi útokem a obranou. V kolektivu chyběli potrestaní Marchevský a Coufal. Rozhodujícím momentem byla 68. minuta, kdy z levé strany odcentroval Lehocký, míč se dostal ke Kišovi a ten jej skákavou střelou poslal do sítě.

VÁLCOVNY PLECHU FM – BARDEJOV 0:1 (0:0)
Rozhodčí: Buzák, žk: Demeň, Tiš, diváci: 4000.
VP FM: Jurásek – Duda, Lovíšek, Barčák (75. Zbončák), Gál – Fabík, Kopecký, Šeděnka – Kokeš, Krnáč, Juřica.
Bardejov: Remeta – Štefan, Kohut, Demeň, Štefančič, Bálent, Žitník, Turčániy, Tiš, Kuba, Lehocký.


ŽE BY LIPINA ZAČALA ZTRÁCET DECH?

Ještě dvě kola zpátky byly Válcovny suverénně s dvoubodovým náskokem v čele druholigové tabulky, nyní už mají jednobodovou ztrátu na vedoucí duo Sparta – Bánská Bystrica. Duel v Michalovcích byl velmi nervózní a hostům se vůbec nepovedl. Valcíři se nechali až příliš zatlačit do defenzívy, bojovný domácí celek mohl uplatnit svou rychlost a houževnatost. A to i přesto, že nehrál v nejsilnějším složení, ale to vlastně ani Válcovny. Na vedoucí úspěch domácího Boroše odpověděl ještě do poločasu vyrovnávací brankou Fabík. Po hodině hry zahrál rukou Kopecký a Boroš z penalty rozhodl zápas.

MICHALOVCE – VÁLCOVNY PLECHU FM 2:1 (1:1)
Rozhodčí: Kučera, diváci: 1800.
VP FM: Jurásek – Gál, Duda, Lovíšek, Kopecký, Fabík, Kokeš, Zbončák (78. Krnáč), Juřica (67. Markusek), Šeděnka, Barčák.


ANI DOMA SE NEDAŘÍ

Valcířům se v posledních zápasech vůbec nedaří. Ztrácí navíc drahocenné body i v domácím prostředí, a to není dobré. Čím to je? V duelu s Martinem těch příčin bylo několik. Především hra záložní řady, ve které citelně schází Coufal. Také neúčast Kubaláka je pociťována a útok nehrál takticky. Nastoupil sice už s Marchevským, ale jeho výkon byl daleko za tím, co dovede. Martin měl nástup, ale později převzali iniciativu domácí a udrželi si ji až do konce. Ve 23. minutě zahrával trestný kop Lovíšek a trefil tyčku. Odraženého míče se zmocnil Kokeš a je to 1:0. Po změně strany chyby válcovenských hráčů rostly a v 59. minutě bylo srovnáno, když se přesně trefil Karko. Další snaha Válcoven pak vyzněla již naprázdno.

VP FM – STROJÁRNE MARTIN 1:1 (1:0)
Rozhodčí: Missbach, žk: Diabelko, rohové kopy: 8:5, diváci: 3000.


ŠTĚSTÍ BOHUŽEL NEPŘEJE

V důležitém utkání pro obě mužstva zvítězili domácí, kteří měli větší část střetnutí více ze hry. Hosté, přestože hráli od 29. minuty bez vyloučeného Juřici (za kopnutí protihráče bez míče), podali bojovný výkon. Kladem zápasu byla slušná hra obou týmů. Jediná kuriózní branka padla ve 35. minutě, kdy se míč odrazil od obránce Markuska a Schmidt jej poslal následně do sítě.

UD PŘÍBRAM - VÁLCOVNY PLECHU FM 1:0 (1:0)
Rozhodčí: Christov, žk: Peřina, diváci: 1200.
VP FM: Pasyk – Gál (Marchevský), Lovíšek, Barčák, Markusek, Coufal, Kopecký, Fabík, Kokeš, Krnáč (Šeděnka), Juřica.


KONEČNĚ TO VALCÍŘI PROLOMILI

Z gólu Marchevského se raduje Coufal.

Jarní únava sedí na kopačkách Valcířů s trvrdošijnou vytrvalostí. Jejich hra je stále křečovitá, pro jednu jedinou akci s dvěma-třemi úspěšnými přihrávkami kupředu, potřebují několik repríz. Prostě ač bojují, efekt je nepatrný. Výhra nad Kysuckým Novým Mestom byla ale zasloužená. Jediný gól utkání dal ve 34. minutě Marchevský, který si převzal rychlou kolmou přihrávku od Kopeckého, prolétla jako blesk mezi stopery hostí a bezpečně zavěsil. Stejný hráč pak krásně vystřelil v 68. minutě do šibenice, leč radost mu zkazil výborným zákrokem brankář Bodorovský. Gól Krnáče o chvíli dříve nebyl pro jeho údajný faul uznán.

VÁLCOVNY PLECHU FM – KYSUCKÉ NOVÉ MESTO 1:0 (1:0)
Rozhodčí: Bohunský, ŽK: Zbončák – Ferenčík, rohy: 9:2, diváci: 3500.
VP FM: Pasyk – Zbončák, Barčák (75. Fabík), Lovíšek, Markusek – Coufal, Kopecký, Šeděnka – Marchevský (88. Duda), Krnáč, Kokeš.


HUTNICKÉ DERBY VÍTĚZE NEMĚLO

Frýdecko-místecký útočník Jozef Marchevský (uprostřed) v šanci před vítkovickým gólmanem Uherčíkem.

Po pražské Spartě hostil vítkovický stadion dalšího horkého aspiranta na postup – Válcovny. Očekávalo se mnoho, naplnilo se však málo. V oboustranně nervózním duelu se oba týmy po celý první poločas předháněly v množství chyb a mimo Coufalovu střelu ze skrumáže hned v úvodu utkání nedokázali střelci obou týmů ohrozit branku soupeře. Změnu přinesla až druhá půle. Hosté pod taktovkou nejlepšího hráče na hřišti Coufala začali přesněji kombinovat, hráli uvolněněji a v 59. minutě po centru Zbončáka uvolnil Šeděnka Marchevského, jeho střela z 15 m skončila v síti domácích. Utkání tak rázem nabylo na dramatičnosti. Vítkovice bojovaly a čtvrt hodiny před koncem po hrubý chybě brankáře Pasyka vyrovnal Grík.

TJ VŽKG – VÁLCOVNY PLECHU FM 1:1 (0:0)
Rozhodčí: Krchňák, diváci: 6000.
VŽKG: Uherčík – Macánek, Štvrtňa, Slíž, Dvonč – Gattnar, Grík, Mýdlo – Šreiner, Ježko, Baďura (Čevela).
VP FM: Pasyk – Zbončák, Markusek, Lovíšek, Barčák – Coufal, Kopecký, Krnáč (65. Fabík) – Kokeš, Šeděnka, Marchevský.


DO LIGY PŮJDOU VALCÍŘI, ČI SPARŤANÉ?

Tříbodový náskok Dukly Bánská Bystrica na špici druholigové tabulky dává vojákům už hodně reálnou šanci na postup do nejvyšší soutěže. Kdo však postoupí jako druhý? Sparta Praha, Válcovny plechu, nebo Nitra? Připomeňme si jen, že Dukla má 33 bodů, Sparta a Valcíři 30, Nitra 29. „Těžko, mohu jen jako každý jiný tipovat, hádat. Pro všechna mužstva zbývá 450 minut na hřišti, a tak je i všechno otevřeno. Snad jen jedno se dá říci. Na dvě postupová místa jsou už jen čtyři kandidáti. Měli bychom zůstat klidní, i čtvrté místo by pro nováčka bylo úspěchem, ale málo naplat, už jsme se dostali do atmosféry boje o postup se všemi průvodními jevy. Soupeři se na nás připravují jako na Spartu, před zápasem s námi mají soustředění, přestalo se nám volněji dýchat,“ nechal se tehdy slyšet trenér Frýdku-Místku Ján Zachar.


ZASLOUŽENÉ VÍTĚZSTVÍ NAD LIBERCEM

Maximální odpovědnost, nasazení sil od prvé do poslední minuty, velká převaha získaná především výborným výkonem středové osy a vůbec nejlepší jarní výkon doma – tak lze charakterizovat hru valcířů, kteří zatlačili soupeře do hluboké defenzívy, vypracovali si sérii skvělých šancí (Fabíkovo sólo na brankáře zakončené střelou do jeho těla, Šeděnkova bomba do břevna, jednou Roubal a jednou Pergl zachraňující na brankové čáře…). Tři góly se zdají být malým vyjádřením převahy. Liberec měl jedinou šanci v 75. minutě, kdy Ulihrach z levé strany trefil pravou tyč. Za výkon lze pochválit Studeného a Roubala, z domácího týmu kromě středopolařů i Zbončáka a dravého Kokeše.

VÁLCOVNY PLECHU FM – SLOVAN LIBEREC 3:0 (1:0)
Branky: 18. Marchevský (ze skrumáže), 51. Lovíšek (přímý kop z 25 metrů), 72. Marchevský (po Kokešově akci). Rozhodčí: Čížek, ŽK: Jurásek, Coufal – Roubal, Ulihrach, diváci: 3000.
VP FM: Jurásek (Pasyk) – Zbončák, Markusek, Lovíšek, Kopecký, Coufal, Marchevský (Duda), Fabík, Kokeš, Šeděnka, Barčák.


VALCÍŘI JSOU ZNOVU DRUZÍ

Povážskobystrický stadion byl svědkem zajímavého a dramatického utkání, které bylo oboustranně velice bojovné, s výborným pohybem a nasazením všech hráčů. Valcíři začali neobyčejně soustředěně a takticky. Výborně bránili a rychlými brejky se pokoušeli proniknout obrannými řadami domácích. Už ve 26. minutě se to podařilo Kokešovi, který vsítil gól, avšak rozhodčí jej pro ofsajd neuznal. Další nápor Frýdeckých byl korunován vedoucí brankou, kterou vsítil po Kokešově akci a jeho perfektní přihrávce dozadu Fabík. Domácí však nekapitulovali a zejména ve druhé půli si vydřeli několik pěkných šancí. V 60. minutě zachránila Juráska tyč, ale o pět minut později už nestačil hostující gólman zabránit vyrovnávacímu gólu. Pajerchin sice špatně hlavou trefil míč, ten se však dostal k Sýkorovi, a ten z bezprostřední blízkosti rovněž hlavou poslal míč do sítě.

POVÁŽSKÁ BYSTRICA – VÁLCOVNY PLECHU FM 1:1 (0:1)
Rozhodčí: Částa, ŽK: Pajerchin, rohy: 6:7, diváci: 3000.
P. Bystrica: Janas – Kukučka, Šuhajda, Bednár, Uričan – Mečiár, Juska, Pajerchin – Švec, Sýkora, Starych.
VP FM: Jurásek – Zbončák, Lovíšek, Barčák, Markusek – Coufal (55. Kubalák), Kopecký, Šeděnka – Marchevský, Fabík, Kokeš.


POSTUP SE PŘIBLÍŽIL

Valcíři se dvě kola před koncem sezony (1975/76) vrátili zpět na druhé místo druholigové tabulky.

Ve Frýdku to vřelo od první minuty. Přišlo přes 8000 diváků, kteří chtěli vidět samozřejmě vítězství domácích, jen to mohlo podepřít naděje do zbývajícího 180minutového finiše. Nitra však nepřijela bez šancí a odevzdána osudu. I když to tak zejména v prvním poločase vypadalo. Po úvodní seznamovací čtvrthodině začali valcíři naplno. Zatlačili hosty k jejich pokutovému území a ti často nevěděli, kam dříve skočit. Druhý poločas již nebyl tak pohledný. Nitra nejednou oživla, vysunula Horna do druhé linie a nakonec v 89. minutě měla velkou možnost na vyrovnání. Průběh druhých pětačtyřiceti minut byl poznamenán celou řadou nedovolených zákroků na obou stranách, hra ztratila na líbivosti, domácím začalo ubývat sil.

VÁLCOVNY PLECHU FM – PLASTIKA NITRA 2:1 (2:1)
Branky: 17. a 39. Marchevský – 45 - Horn. Rozhodčí: Krchňák, diváci: 8000.
VP FM: Jurásek – Zbončák, Lovíšek, Barčák, Markusek – Coufal (86. Gál), Kopecký, Šeděnka – Marchevský (81. Juřica), Fabík, Kokeš.
Nitra: Krajč – Toporčák, Jenčák, Horn, Rušovský – Sučko (46. Ižold), Michálek, Balko (84. Hudec) – Ternény, Labay, Takacz.


ROZHODNE POSLEDNÍ KOLO

Bylo to drama od začátku až do konce. Oběma kolektivům šlo o hodně: domácím o záchranu, hostům naopak o postup do nejvyšší soutěže. Obranné řady obou celků volily ofsajd-systém. Ovšem na konto právě obranných řad padá všech šest gólů. Mnohý z nich dokonce po sólových únicích. Nezle se ani divit, že se na hrací ploše odehrála v pravém slova smyslu bitva, vedená však naprosto fér způsobem.

Valcíři už v začátku mohli vést, Marchevský však ze šesti metrů trefil pouze domácího gólmana. O dvacet minut později se stejně vedlo hostujícímu Fabíkovi – a to už mohlo být více než slibné. Konečně 39. minuta. Zbončák unikl až k zadní lajně, odcentroval a Marcehvský doklepl do sítě. Poté nastaly stejně perné chvíle před Juráskem. Vyrovnat se povedlo až ve 48. minutě Joklovi, tentýž hráč pak poslal domácí celek dokonce do vedení. Hned z protiútoku však Kopecký po sólu z poloviny hřiště vyrovnal na 2:2. Drama vrcholilo. V 76. minutě se do černého trefil domácí Sýkora, jenže za další dvě minuty utekl všem Marchevský a přesnou střelou vyrovnal na konečných 3:3.

PRIEVIDZA – VÁLCOVNY PLECHU FM 3:3 (0:1)
Branky: 48. a 72. Jokl, 76. Sýkora - 39. a 78. Marchevský, 74. Kopecký. Rozhodčí: Horbas. Diváci: 7000.
Prievidza: Šimko – Kolenič, Nemčický, Janíček, Kupčok – Tureček, Múčka, Argyusi – Sýkora, Jokl (83. Kotial), Hasa.
VP FM: Jurásek – Kubalák, Barčák, Lovíšek, Markusek (74. Gál) – Zbončák, Kopecký, Šeděnka – Marchevský, Fabík, Kokeš.


Až zápasy posledního 30. kola II. fotbalové ligy rozhody o dvou postupujících i třech sestupujících týmech. Obrovská radost zavládla po závěrečném hvizdu rozhodčího Klačanského na stadioně ve Stovkách, kde Válcovny plechu Frýdek-Místek porazily Vlašim a postoupily do nejvyšší soutěže. Severní Morava má tak v I. lize opět dva zástupce. Spolu s Valcíři se kvalifikovala také Sparta, druhou ligu opouštějí Kysucké Nové Město, Prievidza a Liberec.

VÁLCOVNY POSTUPUJÍ POPRVÉ V HISTORII DO PRVNÍ LIGY

Vítězství Valcířů nad Vlašimí nebylo tak snadné, jak napovídá konečný výsledek. V posledním utkání byl v sázce postup domácích mezi nejlepší mužstva republiky, hostům šlo naopak o udržení druholigové příslušnosti. Za těchto okolností nemohl být zápas vrcholné úrovně, spíše se dal očekávat urputný souboj o každý míč a metr trávníku i nervozita na obou stranách.

Fotbalisté Válcoven se vložili do hry s velkou chutí, vynutili si územní převahu a již v 7. minutě vykopl obránce Zadák míč z brankové čáry po hlavičce Šeděnky. Pěkné byly i střely Marchevského, Kokeše a Lovíška. Nápor domácích přinesl také převahu v rohových kopech, ovšem méně klidu a přesnosti v kombinaci a zakončování akcí mělo za následek neměnitelnost ukazatele skóre.

Nefalšovaná radost frýdecko-místeckých fotbalistů po závěrečném hvizdu rozhodčího Klačanského.

Spartak podřídil svoji taktiku nerozhodnému výsledku. Soustředil se především na bránění, ale využíval každé možnosti k nebezpečnému přechodu do protiútoku. Útočné duo, v němž dominoval Dvořák, však často ztroskotávalo na ofsajdsystému obrany Válcoven, ve které se nejvíce dařilo Lovíškovi. Po přestávce vystupňovali Valcíři svůj tlak, zlepšili pohyb bez míče a lépe využívali křídelní hry. Rozhodnutí postoupit do I. ligy začínalo mít reálnou podobu po Marchevského pohotové hlavičce. Přání obecenstva „ještě jeden“ splnil zanedlouho Fabík razantní střelou z otočky. Hosté sice bojovali dál, mohl snížit Dvořákem, ale čistý zákrok Lovíška v poslední chvíli uchoval konto brankáře Juráska čisté. Vítězství a postup Válcoven jsou naprosto zasloužené. Nasazení, elán, bojovnost byly jedněmi z devíz, které v průběhu II. ligy platily na soupeře mnohem zvučnějších jmen. „Závěrečný zápas neodpovídal našim kvalitám. Nervozita byla patrná hlavně ve strnulosti hry obrany i středopolařů. Mezery mezi obranou a útokem téměř trvale obsazovala Vlašim. Ve druhém poločase se nám podařilo herní koncepci zlepšit, což se projevilo i na skóre. Příčiny našeho postupu vidím ve vyrovnaném kádru hráčů, hrajících bez výkyvů, v dobré psychické pohodě a s velkým nasazením. V nejvyšší fotbalové soutěži bude pro nás důležitá počáteční aklimatizace, uplatnit co nejdříve bojovnost i fyzickou zdatnost a polepšit se po taktickotechnické stránce,“ řekl po vítězném utkání domácí kouč Ján Zachar.

VÁLCOVNY PLECHU FM – SPARTAK VLAŠIM 2:0 (0:0)
Rozhodčí: Klačanský, žk: Ducký, rohy: 8:3, fauly: 18:24, střely na branku: 11:2, mimo: 6:5, diváci: 8000.
VP FM: Jurásek – Kubalák, Barčák, Lovíšek, Markusek (76. Gál) – Zbončák (25. Duda), Kopecký, Šeděnka – Marchevský, Fabík, Kokeš.
Vlašim: Charvát (66. Macko) – Votava, Pupp, Zadák, Kocura – Kavina – Tupec, Bušek, Ducký – Hlaváč, Dvořák.
Další výsledky 30. kola: Kladno – Sparta 1:1, B. Bystrica – K. N. Mesto 3:2, Bardejov – Nitra 4:0, Příbram – VŽKG 1:0, Martin – Liberec 3:0, Michalovce – P. Bystrica 0:0, Prešov – Prievidza 4:1.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram