Čtvrtek, 3.9.2020

Tři body trefil ve Znojmě Kuba Teplý

Valcíři si i po předehrávce 5. kola udrželi svou neporazitelnost na hřištích svých soupeřů, když dokázali domácí Znojmo přestřílet 4:3. Radost z vítězství je o to větší, že ji Lipina dosáhla v oslabení, když byl po hodině hry vyloučen útočník Žondra.

Předzápasové prognózy ani moc nenaznačovaly, že by se diváci měli dočkat sedmi vstřelených branek. Znojemští se střelecky v posledních třech zápasech trápili, vždyť nevstřelili ani branku. Valcíři jsou ve venkovních zápasech naopak střelecky produktivní, poprvé inkasovali právě až ve Znojmě. Ale pojďme popořadě.

Trenér Michal Hubník stále nemůže počítat se zraněným útočníkem Adamem Varadim, takže jsme na domácí celek vyrukovali s pětičlennou záložní řadou a s vytáhlým Liborem Žondrou na hrotu.

Lepší vstup do zápasu měli Znojemští. Na konci šesté minuty vyslal Okleštěk do úniku Pohanku, který ač byl před zakončením dohnán Straňákem, tak trefil pravou tyč Bártovy branky. Ve 14. minutě se již domácí radovali ze vstřelené branky. Po autovém vhazování si Okleštěk vyměnil míč s Moravcem a levačkou prostřelil našeho brankáře – 1:0.

Znojmu jednobrankové vedení vydrželo pouhých třináct minut. To se po Dudkově přihrávce uvolnil na pravé straně hřiště Skwarczek a po jeho centru využil Žondra svou výšku, když přehlavičkoval domácího Vocílku. Bylo tedy srovnáno – 1:1. O pět minut později mohlo být na naší straně ještě veseleji. Domácí Longo poslal malou domů na svého brankáře tak nešikovně, že míč dostal Žondra. Ten však byl zády k brance, takže vybídl ke skórování Bzirského, který ale nastřelil bohužel domácího obránce.

Jak se svou šancí naložit ukázal pět minut před přestávkou domácí Štrombach, který dělovkou propálil vše, co mu stálo v cestě – 2:1. Valcíři mohli srovnat ještě v nastaveném čase prvního poločasu, kdy se do zakončení prodral Dziuba, ale jeho střela prolétla jen těsně kolem pravé tyče Koukalovy branky.

To, co našemu středopolaři nevyšlo v závěru první půle, tak přišlo v 54. minutě. Zapalač krásnou kolmicí vybídl do brejku Teplého a ten po pár minutách pobytu na hřišti podruhé srovnal v zápase skóre – 2:2. V 62. minutě se nám trochu situace na hřišti zkomplikovala. Zapalač byl znovu v roli nahrávajícího hráče, tentokráte za obranou soupeře hledal nabíhajícího Žondru. Tomu k míči chyběl opravdu kousek a tak si náš forvard pomohl skluzem, jenže při něm zasáhl vybíhajícího gólmana Záleského. Hlavní rozhodčí zápasu ani chvilinku neváhal. Našemu útočníkovi ukázal žlutou kartu a jelikož to byla Žondrova druhá v utkání, museli jsme zbytek střetnutí dohrávat v oslabení.

Nabídnutou početní výhodu zužitkovalo Znojmo o tři minuty později. Centr Stefana z levé strany našel hbitého Okleštěka, který se v naší šestnáctce uvolnil a levačkou trefil vzdálenější kout naší branky – 3:2. Potřetí tak v tomto zápase prohráváme, ale stále ještě zbývalo do konce hodně času.

V 72. minutě jsme předvedli učebnicovou brejkovou situaci, kdy Dziuba vyvezl z naší poloviny míč, na levé straně uvolnil Zapalače, který levačkou nedal domácímu gólmanovi šanci – 3:3. Pro domácí celek byla tato situace navíc o to smutnější, jelikož mezi frýdecko-místecké úspěšné střelce se postupně zapsali všichni hráči, kteří v minulosti ve znojemském drese působili.

A hra na hřišti dále gradovala. Valcíři se i v oslabení drali za další brankou, která přišla v 83. minutě. To nejprve Dziuba v dobré pozici nastřelil tyčku, aby jej vzápětí domácí zadák fauloval a pískala se tak penalta. K té se postavil Kuba Teplý, a i když mu jeho ránu k pravé tyči brankář vystihl, míč přeci jen skončil v síti – 3:4! Vedení si pak naši hráči již pohlídali, ale byla to tentokráte šichta.

„Kluci ukázali, že jdeme nahoru, že dokážeme hrát dobrý fotbal. Pro diváky to byl určitě pěkný fotbal, ale pro nás bohužel s hořkým koncem,“ komentoval zápas domácí trenér Milan Volf.

„Když to shrnu, tak diváci viděli na hřišti asi vše. Byly tam emoce, bylo tam nasazení, góly, zvraty, červená karta, zkrátka tento duel nenudil,“ začal s hodnocením trenér Valcířů Michal Hubník. „Co se týče prvního poločasu, tak tam se nám dařilo držet míč, chyběl mi tam jen větší důraz. Z první akce domácích jsme inkasovali, naštěstí Žondra krásně vyrovnal. V závěru poločasu jsme ale znovu nechali domácí skórovat, což byla určitě škoda,“ řekl Hubník.

V poločase provedl trenér Lipiny dvě změny, kdy místo Dudka poslal na kraj obrany Kebíska a Bzirského nahradil Teplý. „Kubu jsem vysunul k Žondrovi. Chtěli jsme naší hru zjednodušit. Brzy se nám podařilo vyrovnat, ale uškodila nám ta červená. Hned na to pak přišel třetí gól Znojma, nevypadalo to dobře. Ale nevzdávali jsme se. I v deseti jsme začali soupeře přehrávat a po krásné akci znovu srovnali. Závěr, to už byl fotbal nahoru dolů. Riskovali jsme, mohli i inkasovat, ale pak jsme z penalty dali vítěznou branku,“ radoval se z další výhry Hubník. „Výhra klukům určitě pomůže v jejich sebevědomí. Viděl jsem dnes na týmu obrovskou morální sílu. Byla tam navíc i kvalita,“ pochválil svůj celek frýdecko-místecký trenér.

V příštím týdnu budeme hrát dvakrát v domácím prostředí. Ve středu 9. září nejprve přivítáme ve Stovkách od 17 hodin Kroměříž, o víkendu pak dorazí k nám Uničov.

1.SC ZNOJMO FK – MFK FRÝDEK-MÍSTEK 3:4 (2:1)
Branky:
14. a 65. Okleštěk, 40. Štrombach – 54. a 84. Teplý (druhá z pk), 27. Žondra, 71. Zapalač. Rozhodčí: Křepský – Zaoral, Bebenek. ŽK:  Longo – Žondra, Kebísek, Teplý. ČK: 62. Žondra (FM). Diváci: 230.
Znojmo: Koukal (44. Záleský) – Zedníček, Krakovčík, Vocílka (85. Goncalves), Malár, Stefano, Longo (77. Garčic), Štrombach, Okleštěk, Moravec (89. Bašić), Pohanka (60. Řehola). Trenér: Milan Volf.
Frýdek-Místek: Bárta – Dudek (46. Kebísek, 52. Hladík), Literák, Straňák, Russmann – Skwarczek, Dziuba (93. Hammer) – Hykel, Bzirský (46. Teplý), Zapalač (89. Křenek) – Žondra. Trenér: Michal Hubník.