Středa, 11.11.2020

Tomáš Ostrák: Ta nominace mě samozřejmě hodně překvapila

Kdo sleduje podrobně fotbalovou kariéru záložníka Tomáše Ostráka, tak mu určitě neušel fakt, že se frýdecko-místecký odchovanec po štacích v Německu a Rakousku přesunul v létě do české nejvyšší soutěže. Dnes dvacetiletý fotbalista hájí barvy klubu MFK Karviná, kde si jej nemůžou vynachválit.

Jsou to už pomalu čtyři roky, kdy se na stole objevila nabídka německého celku 1.FC Köln. Šance pro mladého hráče jako hrom. „Pro mě je to jen část splněného snu, za kterým chci jít. Jsem si ale moc dobře vědom, že je přede mnou ještě hodně dlouhá cesta,“ svěřil se tehdy Tomáš Ostrák pro klubový web frýdecko-místeckého týmu.

Že o hráče, jehož předností je rychlost, úspěšně zvládnuté souboje jeden na jednoho a šikovná práce s míčem, bude jednou zájem, naznačil již turnaj tří mládežnických reprezentací do 14 let, který se před šesti lety konal v holandském Eidhovenu. Ostrák tam nastoupil pod vedením trenérů Milana Kormaníka a Radima Zajíce v rámci 33. ročníku Memoriálu Dr. Fadrhonce, kterého se dále účastnily ještě reprezentace Skotska a domácího Holandska. Tehdy čtrnáctiletý Ostrák k turnaji řekl: „Když jsem hrál proti výběru Olomouckého kraje, tak jsem si myslel, že rychleji se už fotbal hrát ani nedá. V Holandsku to bylo ale úplně o něčem jiném. Technicky jsme se soupeřům ještě vyrovnali, ale v určitých pasážích to bylo hodně rychlé,“ podotkl Tomáš.

Ostrák v mládežnických týmech 1.FC Köln začal brzy naplňovat svůj potenciál, časem se dokonce stal i kapitánem dorosteneckého týmu U19. V osmnácti si pak připsal premiérový start za tamní A tým, když dostal šanci v přípravném utkání proti nizozemskému Groningenu. S vedením německého klubu následně podepsal svou první profesionální smlouvu, která platí do léta 2022. „Profesionální smlouva je pro mě splněný sen, ale je to jen zážitek. Zatím neumím říct, co bude dál směrem k áčku, to hlavní je teď sezona v devatenáctce,“ sdělil tehdy pro iSport.cz mládežnický reprezentant.

První zkušenosti v seniorské kategorii začal Ostrák nabírat v rakouské nejvyšší soutěži, kde hostoval v týmu TSV Hartberg a odehrál tam 11 utkání s jedním vstřeleným gólem. „Tomáš je obrovským talentem. Věříme, že u nás ukáže své schopnosti, jsem přesvědčen, že nám pomůže,“ mluvil pro klubový web po jeho příchodu do Rakouska předseda a sportovní ředitel TSV Erich Korherr.

Po sezoně Tomáš ale v Rakousku nezůstal, a nakonec zakotvil v české nejvyšší soutěži. Momentálně tedy hájí barvy prvoligové Karviné. „Tomáš je mladý, kvalitní fotbalista. Kdyby tomu tak nebylo, neměl by profesionální kontrakt v týmu z německé bundesligy. Věřím, že se rychle aklimatizuje na českou ligu a v nové sezoně nám pomůže,“ hlásil po získání letní posily sportovní ředitel karvinského klubu Lubomír Vlk. „Obecně mě to německé angažmá hodně zocelilo, ty roky mi daly hodně moc. Loňský rok v Hartbergu také nebyl úplně špatný, odehrál jsem tam několik dobrých zápasů. Ale když jsme v létě s agentem a mým tátou přemýšleli, co dál, vypadala možnost odejít do Karviné po všech stránkách jako dobrá volba. A s odstupem můžu říct, že to bylo super řešení,“ pochvaloval si Ostrák pro web www.repre.fotbal.cz. „Jsem stále v kontaktu se sportovním ředitelem, který je také s mým progresem spokojený. Mají o mě přehled. Mým snem je, abych se do Kolína vrátil a popral se tam o místo v bundeslize, ale teď se naplno koncentruju na to, abychom byli úspěšní jako tým s Karvinou a já tam také co nejvíce pomohl. Co bude kolem mě po sezoně, na to je teď čas,“ dodal Ostrák.

Výborných výkonů v karvinském drese si nemohli nevšimnout ani reprezentační trenéři mládežnických výběrů. Přesněji řečeno trenéra českých „Lvíčat“ Karla Krejčího. Ten k nejdůležitějšímu zápasu celé kvalifikace ME pozval i dva nováčky. První pozvánka do U21 tak překvapila nejen obránce z Atalanty Bergamo (momentálně ale hostuje v Teplicích) Davida Heidenreicha, ale i záložníka Tomáše Ostráka. „Nejde o úplně překvapivá jména. Heidenreich se v dospělém fotbale slušně uvedl v Teplicích a získal si tam slušnou pozici v základní sestavě. A Ostrák je hodně zajímavý hráč do ofenzivy. Je rychlý, přímočarý, nebojí se hrát jeden na jednoho. Má v sobě takovou správnou drzost. To jsou věci, které nám v posledních zápasech trochu chyběly,“ poznamenal na adresu reprezentačních nováčků trenér české U21.

Odchovance Frýdku-Místku jsme zachytili v řeckých Aténách, kde se od středy český tým připravuje na poslední kvalifikační duel. Tomáš nám ve chvilce volna ochotně odpověděl na pár otázek, které vám tady přinášíme:

Tomáši, překvapila tě vůbec nominace do U21? Přeci jen si za Lvíčata ještě nikdy nenastoupil…
Tak samozřejmě mě ta nominace hodně překvapila, zvláště, když jde v podstatě o zápas, ve kterém nám půjde o vše a já navíc s českou jednadvacítkou ještě na žádném srazu nebyl.

Tomáš Ostrák se svým otcem

Jaká je vůbec nálada v týmu?
Tak nálada v mužstvu je dobrá, všichni se na páteční zápas těší a poctivě se na něj připravují. Půjde nám o všechno, takže musíme na hřišti odevzdat maximum.

Už ve čtvrtek proti sobě nastoupí Skotsko s Chorvatskem, tedy dva naši největší konkurenti v boji o postup na mistrovství Evropy. Může být výhodou, že už budete před svým utkáním znát výsledek tohoto střetnutí? A budete se na tento zápas dívat?
Jestli to bude výhoda, to teď nedokážu říct. Možná, že se na ten zápas koukneme, ale my se hlavně soustředíme sami na sebe.

Co vůbec říkáš na adresu řeckého celku?
Už jsme si jejich hru s trenéry analyzovali, co jsem měl možnost vidět, tak nás čeká velmi nepříjemný soupeř. Pokud bych se na hřiště dostal, tak udělám maximum, abychom uspěli.

Všechny reprezentační týmy jsou na podobných akcích v takové uzavřené bublině. Platí to i u vás?
Je to přesně tak, to znamená, že všichni musí dodržovat přísné hygienické podmínky. V hotelu máme celé patro jen pro nás, v podstatě nikdo do něj nemůže.

O víkendu se znovu rozeběhla česká nejvyšší soutěž. Jak sis domácí utkání s Bohemians užil?
A víte, že moc. Jsem hrozně rád, že jsme první duel po koronavirové pauze zvládli a utkání vyhráli.

Připomeňme si, že Češi se už s Řeky střetli v loňském roce, kdy v říjnu s nimi sehráli v Karviné bezbrankovou remízu. Teď ale jiný výsledek, než vítězství, český celek brát nemůže. Držme tedy klukům v pátečním zápase palce!!

Tomáš OSTRÁK je ve spodní řadě druhý zleva.

TOMÁŠ OSTRÁK

Narozen:  
5. února 2000 ve Frýdku-Místku
Kariéra:
MFK Frýdek-Místek
2016/17 1.FC Köln B jun. (20 utkání/3 branky)
2017/18 1.FC Köln A jun. (20/5)
2018/19 1.FC Köln U19 (23/4)
2019/20 TSV Hartberg (11/1)
2020/21 MFK Karviná (7/1)
Reprezentace:
ČR U21 (?)
ČR U20 (2/0)
ČR U19 (9/1)
ČR U18 (6/1)
ČR U17 (7/0)

Snímky: FAČR, archiv Haralda Schiestla, Tomáše Ostráka, Josefa Ostráka a Roberta Schedlinga

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram