Pátek, 9. 4. 2021

Svěřenci trenéra Jana Žižky se chystají k obnovení tréninkového procesu

V neděli 12. dubna končí v celé republice nouzový stav. Dle stanoviska České unie sportu (ČUS), by se nejen fotbalisté, ale i ostatní amatérští sportovci, mohli vrátit znovu k tréninkovému procesu.

Česká unie sportu vydala aktualizované stanovisko týkající se sportování od pondělí 12. dubna 2021, kdy již v České republice nebude platit nouzový stav. K tomuto výkladu se přidávají i ostatní sportovní svazy, včetně FAČR.

Z důvodu pandemie koronaviru bylo sportování během nouzového stavu omezeno či zakázáno úplně, tedy včetně amatérských fotbalových tréninků a soutěží.

S účinností od 12. dubna 2021 je ale opět amatérský organizovaný sport umožněn v počtu maximálně 20 osob na venkovních sportovištích (viz. zpráva ZDE).

Samotné konání sportovních soutěží a sportovních utkání nadále podléhá povolení ze strany Ministerstva zdravotnictví, které stanovuje epidemiologické podmínky pro jejich utkání.

VRACÍME SE K TRÉNINKOVÉMU PROCESU

Počínaje příštím týdnem by se tedy Žižkovi svěřenci měli vrátit k tréninkům. Záměrně píšeme "měli", jelikož u naší vlády člověk fakt nikdy neví, co bude na druhý den ráno, natož pak tentýž den večer. "Přesně tak, pořád to ale ještě není jisté," pokyvuje souhlasně hlavou hlavní kouč Frýdku-Místku, Jan Žižka. "Mě to přijde, že je to pořád takové jo, ne, budeme jednat a pořád dokola. Člověk je už ale připravený, těší se. Stačí nám jen oficiálně sdělit, že můžeme a my s tréninky ihned začneme," dodal kouč.

Co se týče fotbalu, tak by pravidla měla mít určitý formát a hlavně logiku. Píše se, že by od pondělí mohlo venku trénovat dvacet osob. Individuálním sportům tahle zpráva udělala jistě radost, ale co kolektivním? "Ono také záleží, v jakých podmínkách budeme moci trénovat. Když si to vezmete, tak ve dvaceti lidech můžeme opravdu jen trénovat. Zápasy hrát nepůjde. I tak to ale beru vše jako pokrok. Jen mi je nelogické, že můžu jít s klukama ve dvaceti lidech na hory, ale na hřišti, které je tak velké, hrát proti sobě nemůžeme. Každopádně, pokud se bude moci od pondělí trénovat, budeme to kvitovat," řekl Jan Žižka.

I on sám s omezením sportu příliš nesouhlasí. "Nechápu, proč by se sportování v rámci nějakých bezpečnostních opatření nemohlo už dávno spustit. Za mě je to špatně. Sport by se neměl přesouvat někde na poslední místo. Nejde mi do hlavy, že máme otevřeny supermarkety a na nějakých šesti tisících metrech čtverečních nemůžou kluci hrát a trénovat. Tady je prostě něco špatně. A už vůbec nechápu člověka, který vám na to odpoví, aby děti šly tedy běhat do lesa! Jak tohle může ten dotyčný vůbec říct? Těm mladým sportovcům utekl rok. Budou jim chybět automatismy, návyky, a to nemluvím o kolektivní abstinenci. Dle mého ubyde sportu nejméně dvacet procent mládeže," mrzí situace Žižku.

ZAČNE SE UŽ KONEČNĚ HRÁT?

Paní Zima si s námi pořád ještě laškuje, přesto fotbalisté MFK Frýdek-Místek, a.s., jsou už pořádně napjatí a netrpěliví, kdy se budou opět moci prohánět za kulatým nesmyslem. Co je téměř jisté, tak je fakt, že celý letošní ročník MSFL se stoprocentně již nedohraje. Otázkou teď už jen zůstává, zda zvládneme dohrát alespoň podzimní část, nebo k ní přidáme i nějaká další utkání z jarních odvet.

„Věřím, že nějaká naděje nám stále ještě zbyla. A že alespoň polovinu soutěží skutečně dohrajeme,“ uvedl koncem března na volební VH Olomouckého KFS Jan Pauly, generální sekretář FAČR. „Snad to dobře dopadne. Pevně věřím, že s ohledem na jednání s Národní sportovní agenturou, bychom opravdu mohli všichni co nejdříve začít trénovat,“ dodal ještě Pauly.

A právě ubíhající čas je pro fotbalové amatéry dosti klíčový. Pro uzavření soutěže a stanovení postupů a sestupů je nutné odehrát více než 50 procent všech zápasů. Toto pravidlo bylo začleněno do soutěžního řádu už před začátkem sezony.

Na podzim se v MSFL stihlo odehrát jen jedenáct kol ze sedmnácti. V praxi to tedy znamená, že do konce června by měly kluby ze třetí nejvyšší soutěže odehrát sedm kol. Za předpokladu, že se rozvolní a začne se naplno trénovat. Pak by se mohlo začít hrát někde v průběhu května.

Právě na tom všem se kluby hrající v MSFL usnesli na nedávné schůzce. "Na schůzce klubů MSFL jsem se za účasti všech 18 klubů shodli, že doba, kterou týmy budou potřebovat na přípravu, bude jednadvacet dnů," sdělil Pavel Nezval, předseda řídící komise pro Moravu.

Kluby třetí ligy se zároveň usnesly, že začít je třeba nejpozději do 3. května, jinak nebude možné soutěž dokončit. V platnosti zůstává předchozí rozhodnutí FAČR, že se sezona nebude natahovat do prázdnin. Ročník musí být uzavřen do 30. června.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram