Středa, 10.2.2021

Sourozenci Mikulenkovi budou na jaře hrát v dorostenecké lize

Na pikantní bratrský souboj může letos na jaře dojít mezi Jakubem Mikulenkou s jeho o dva roky mladším sourozencem Matějem. Oba totiž čekají za pár týdnů boje v nejvyšší dorostenecké soutěži. A co na tuhle možnost oba mladí fotbalisté vůbec říkají?

V několika předešlých rozhovorech jsme fanouškům frýdecko-místeckého fotbalu záložníka či obránce Jakuba Mikulenku již představovali. Tentokráte si popovídáme i s Jakubovým mladším sourozencem, Matějem, který hraje momentálně v Sigmě Olomouc, kde podepsal před nedávnem svou první profesionální smlouvu.

JAKUB MIKULENKA

Vítej, Jakube, u našeho rozhovoru. Zkusme se nejprve ohlédnout za uplynulým rokem 2020. Jak bys jej vůbec sportovně shrnul ze svého pohledu?

Dobrý den a moc děkuji za přivítání. No nebyl to vůbec jednoduchý rok, hlavně pro nás, sportovce. Kvůli koronaviru se jsme vlastně odehráli jen pár mistrovských utkání. Ale myslím si, že jsem na tom nebyl nejhůř, když se podívám, jak jsou na tom třeba někteří podnikatelé a další lidé v zemi.

Ty jsi v podzimních zápasech za teplickou U19 nastupoval pravidelně v základní sestavě, a to na pozici stopera. Co ti vlastně angažmá v Teplicích fotbalově dalo?

Dalo mi toho opravdu dost, vlastně jsem se naučil hrát na pro mě zcela novém postu (Mikulenka totiž předtím nastupoval převážně v záložní řadě, pozn. red.). Navíc jsem v Teplicích poznal jiné prostředí a potkal nové trenéry a další lidi. Dalo mi to dost především v rozvoji sebe sama a naučil jsem se nové automatismy, co bych už měl umět. Také mi dala hodně vzájemná komunikace s trenérem, se kterým jsme měli po každém utkání videorozbor. Trenér nám říkal, co bychom měli zlepšit, a to pak s námi piloval buď na individuálních trénincích, nebo při normálních.

Trošku jsme tímto naznačili, že ses po konzultaci se svou agenturou, která tě zastupuje, rozhodl pro odchod z Teplic. Kde tě tedy uvidíme na jaře hrát?

Pokud se soutěže vůbec rozeběhnou, tak to bude v karvinském drese.

Varianta vrátit se zpátky do Frýdku-Místku neexistovala?

Existovala, ale rozhodli jsme se nakonec po domluvě pro Karvinou. Především kvůli jejího velkého zájmu a také i šance, dostat se jednou do první ligy.

Nejen tamní A tým, ale také i karvinský dorost, hraje v nejvyšší republikové soutěži. Tím pádem se vlastně naskýtá možnost, že při vašem zápase s Olomoucí můžeš nastoupit proti svému mladšímu bratrovi, Matějovi. To zní dobře, ne?

Jo, zní to fajn. Ale Mates už teď ví, kdo bude vítězem, pokud k utkání vůbec doje (smích).

Jak se vůbec vy dva po sportovní stránce podporujete?

Musím říct, že se vzájemně podporujeme dost. Když to jen jde, tak chci vidět každý jeho zápas a on to má úplně stejně. Doma si o fotbale pořád povídáme, ale to vlastně i ve chvíli, když jsme od sebe daleko. Podporujeme se, voláme si po utkáních a hned to mezi sebou podrobně rozebíráme.
A jak je na tom fotbalově benjamínek v rodině, Honza? Překvapilo tě, že jej to více momentálně táhne spíše do branky? Že nechce střílet góly, jako jeho starší sourozenci?

Tak bohužel se momentálně netrénuje, takže Honzík maká na sobě doma. A jestli mě to překvapilo, že chytá? Ani ne. Honzovi se v bráně líbí asi víc než na hřišti. Hlavní je, že jej to baví a jde mu to. Výšku na to má, takže snad se mu v té bráně bude dařit i nadále. Přejeme mu to všichni.

Jakube, za půlroku vlastně skončíš v dorostenecké kategorii. Máš už nějaké fotbalové plány co dál?

Tak nějaké ty fotbalové plány samozřejmě mám, ale uvidíme, jak to nakonec vše bude. Hlavní je, aby se co nejdříve rozjely soutěže.

MATĚJ MIKULENKA

Matěji, začneme úplně stejnou otázkou i u tebe. Jak zpětně po fotbalové stránce hodnotíš uplynulý rok?

Uplynulý rok přinesl hodně negativních věcí pro nás všechny, ale já se snažím v tom hledat spíš pozitiva. Na začátku loňského roku jsem byl posunutý k o rok staršímu ročníku, bohužel jsem stihl odehrát jen jedno utkání a pak soutěž stopla nemoc, která tu řádí dodnes. Sezona se tedy ani nedohrála. V létě, když pak odstartovala nová sezona, tak se mi docela dařilo. Měl jsem velké herní vytížení a také jsem se prosazoval gólově. Náhle mě pak posunuli o dvě kategorie výše, do ligové U19ky, kde v podstatě trénuji doteď. Navíc mi v Olomouci nabídli k podpisu profesionální smlouvu, takže uplynulý rok se mi po fotbalové stránce docela povedl.

Jak si zmínil, během podzimu jsi měl možnost zahrát si za ligovou devatenáctku Sigmy Olomouc. Jaké to bylo zahrát si v lize proti pražské Spartě, Mladé Boleslavi a Plzni? Určitě to byly pro tebe velmi cenné zkušenosti?

Ano, máte pravdu, jsou to velmi cenné zkušenosti a já jsem za ně opravdu rád. Když si vzpomenu na zápas venku s Mladou Boleslaví, kde jsme prohrávali ještě v 90. minutě 2:1 a během tří minut stihli výsledek otočit a vyhrát 3:2, tak je to obzvláště cenné (úsměv).

Devatenáctku Sigmy čeká na jaře zápas v Karviné. Tam teď přestoupil tvou starší brácha Jakub, takže eventuálně může dojít na váš přímý souboj na hřišti. To by jistě bylo pro celou rodinu pikantní?

Pokud to situace a zdraví nám oběma dovolí, tak se na tenhle zápas samozřejmě moc těším. Udělám proto vše na sto dvacet procent, abychom si body z tohoto utkání odvezli do Olomouce (smích).

Potkali jste se na hřišti už někdy jako soupeři?

Pokud si vybavuji správně, tak by to bylo poprvé, co bychom proti sobě takto nastoupili.

V patách vám doma roste třetí fotbalista (mladší bratr Jan). Dovedeš si představit, že byste se jednou potkali společně na hřišti všichni tři?

A víte, že si to představit dokážu. Záleží jenom na něm, jak silně o to bude usilovat a jak moc bude chtít. Otázkou by ale bylo, za koho z nás by pak chytal.

Ty jsi ve své kariéře prozatím poznal fotbal ve Frýdku-Místku a v Olomouci. Lze oba tyto kluby nějak porovnat?

Ano, určitě jde. V žákovské kategorie jsou podle mě ty rozdíly minimální. V dorostu už jsou ale o dost větší. Frýdek-Místek je takový malý odrazový můstek pro mladé hráče. Když je v daném ročníku nějaký nadstandardní hráč, hned si jej vyhlédnou v Baníku, Olomouci nebo Karviné. Prostě tam, kde se hraje nejvyšší liga dorostu, která je celostátní. Tam se pak může hráč daleko lépe zlepšovat a zviditelnit. Mě si tehdy vyhlédla Sigma a já jsem doteď strašně rád. Zázemí tam máme přímo skvělé. Ale to samé bych řekl i o bráchovi. Ten díky tomu, že jej posunuli výše, tak už v sedmnácti letech měl možnost zahrát si za áčko ve třetí lize. To jej posunulo strašně moc vpřed. Byl i na zkoušce ve skotském St. Mirren, pak hrál v Teplicích a teď je v Karviné.

Snímky: archiv FK Teplice + AC Sparta Praha

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram