Úterý, 25.5.2021

Šigut: Mladí mají šanci se tady posunout, proto jsem tu chtěl jít

Poslední dny byly pro osmnáctiletého Samuela Šiguta dosti hektické. Nejdříve se řešil jeho přestup z ostravského Baníku, aby následně přišla zkouška ve Slavii Praha. A jak vše dopadlo? Přečtěte si náš společný rozhovor…

Žákovská léta jsi strávil ve Frýdku-Místku, pak ale přišla nabídka z Baníku. Věřil jsi tehdy, že se můžeš v silném kádru ostravského celku prosadit?  

Tak v tu dobu jsem odešel hlavně kvůli baníkovské akademii, která, jak jsem měl možnost poznat, je na vysoké úrovni. Pro mě bylo velkou motivací probojovat se do základní sestavy.

Byla to tehdy jediná nabídka?  

Nebyla, byl jsem tehdy zrovna na stáži v 1.FC Slovácko a v té chvíli se ozvali také z Baníku. Já se rozhodl pro Ostravu. Ale popravdě byl celkem velký problém z Frýdku-Místku odejít. Tehdy se vše podařilo až s pomocí pana Ostráka.

V Baníku jsi následně strávil tři sezony. Jak na to působení tam vzpomínáš?

Tak v prvním roce to byla pro mě obrovská změna. Hlavně co se týče tréninkového nasazení a celkově i procesu. Ale díky dobrého trenéra pana Hejduška jsem se postupem času adaptoval. Jsem opravdu rád, že jsem si touhle akademií mohl projít, teď jsem už ale tady a chci zkusit jít jinou cestou. Na Baník ale určitě ve špatném vzpomínat nebudu.

Jak jsi zmínil, po konci v Ostravě ses znovu vrátil zpátky do Frýdku-Místku, nebo spíš vlastně teď již do Vratimova. Co vlastně od svého nového angažmá tady očekáváš?

Tak já nějak cítil, že Baník již dál se mnou už moc nepočítá. Proto jsem zavolal panu Černajovi, potkali jsme se a hned se i dohodli. On pak vše s Baníkem vyřídil a já se tak stal hráčem MFK. Dostal jsem jasnou vizi, vím, že spousta mladých hráčů tady dostává šanci hrát, nebo možnost posunout se fotbalově dál. I proto jsem moc rád, že to tak vše dopadlo. Určitě děkuji Baníku a také i vedení MFK, že zde můžu být.

Ty jsi před několika dny absolvoval tréninky s devatenáctkou pražské Slavie. Co vše jsi tam za těch pár dnů vlastně stihl? 

Tak ve Slavii jsme trénovali každý den, plus v pátek se odehrál tréninkový zápas s pražskou Duklou, který skončil 0:0. Tréninky tam byly hodně intenzivní a záživné, takže to byl pro mě určitě pestrý týden a já jsem rád, že jsem tuhle zkušenost mohl absolvovat.

Údajně měli Pražané v rámci tréninku nějaké testy, ve kterých jsi dosáhl výborných výsledků. Můžeš prozradit oč šlo a jak jsi vlastně dopadl?

Kromě tréninků s týmem U19 jsme měli také i individuální trénink a kondiční testy. V pátek pak celý ten týden vyvrcholil již zmíněným utkáním s Duklou, kde jsem hrál celý zápas. Snažil jsem se na hřišti nechat vše.

Proti Slávistům si už jednou Samuel Šigut (v dolní řadě uprostřed v modrém) zahrál, a to v dresu Frýdku-Místku. Teď by se mohl stát spoluhráčem svých tehdejších soupeřů. Držíme palce!

Ve Slavii už třetím rokem působí Michal Kubáň, který tam odešel z Frýdku-Místku. Nepotkali jste se tam náhodou?

A víte, že jo. Vlastně hned při příjezdu, kdy jsem se šel seznámit se zdejším prostředím, tak jsme na sebe narazili ve dveřích. Michal mi pak vše ukázal, co a kde je, takže jsem byl moc rád, že jsme se potkali.

Je jasné, že nejlépe by tě charakterizovali tví trenéři. Přesto, jaký je podle tebe Samuel Šigut fotbalistou? Má nějaké přednosti a naopak, na čem by měl nejvíce zapracovat?

Tak ona je určitě spousta věcí, ve kterých se musím stále zlepšovat. Každopádně si myslím, že k mým přednostem patří rychlost a práce s míčem.

"Samuel na testech Slávisty zaujal, což potěšilo samozřejmě nejen jeho samotného, ale i nás v klubu. Od 7. června by měl znovu odjet do Prahy, kde se zapojí do přípravy s jejich B týmem. Všichni mu budeme na dálku držet palce."

DANIEL ČERNAJ (sportovní ředitel MFK Frýdek-Místek, a.s.)
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram