Středa, 23.6.2021

Racko: Tohle bylo srovnání dvou rozdílných světů

Proti polskému účastníkovi tamní nejvyšší soutěže jsme to měli hodně těžké. Soupeřovy kvality se na hřišti projevily už během úvodní pětačtyřicetiminutovky. Nakonec jsme s Cracovií prohráli rozdílem devíti branek.

Domácí ligista vyrukoval na nás i s českým obráncem Jakubem Jugasem. Bývalý hráč Zlína, Příbrami, Brna, Slavie, Mladé Boleslavi, Jablonce a naposledy libereckého Slovanu, se totiž s loni 14. týmem polské Ekstraklasy domluvil na tříleté smlouvě. „Zahraničí byla pro mě priorita. Cracovia mě udělala konkrétní nabídku, který mi po všech stránkách vyhovuje,“ nechal se slyšet obránce s reprezentačními zkušenostmi a stříbrný medailista z ME do 19 let. Dále hrají v týmu i dva Slováci, levý obránce Michal Sipľak a útočník Filip Balaj. Všichni tři do zápasu zasáhli v prvním poločase.

Krakovu, který je pětinásobným mistrem své země, vyšel vstup do zápasu. Už ve 4. minutě se po rozehrání rohového kopu nakrátko prosadil hlavou chorvatský rodák z Metkoviće – Matej Rodin – 1:0. Druhou branku pak domácí družina přidala ve 23. minutě, kdy Sipľakovu přihrávku zužitkovává krásnou ranou z dálky Ogorzała – 2:0. Chuť krakovských fotbalistů neuvadá a jsou to stále domácí, kdo udává tempo zápasu. Osm minut před přestávkou se skóre mění potřetí a opět v tom měl prsty krajní obránce Sipľak. To se podruhé v zápase a znovu po rohovém kopu prosazuje Rodin – 3:0. Slovenský zadák Sipľak byl opravdu při chuti. Po jeho dalším centru do šestnáctky uzavřel ve 41. minutě skóre prvního dějství rumunský forvard Sergiu Hanca – 4:0.

I po změně stran padaly góly pouze do jedné branky. V 58. minutě se parádně z velké dálky opřel do míče Rivaldo jun. Syn brazilské legendy Rivalda tak zvyšoval vedení domácího celku již na pětibrankový rozdíl. Další gól ze standardní situace přidali domácí v 65. minutě. Tentokráte těžil z centru Alvareze hlavou Ivan Marquez – 6:0. Sedmý gól loňského účastníka předkola Evropské ligy (Cracovia prohrála se švédským Malmö FF 0:2) přidal čtvrthodiny před koncem střetnutí Myszor. V závěru utkání pak domácí tým přidal ještě další dva góly. O oba se postaral Alvarez.

„To dnešní utkání se hodnotí strašně těžko. Tohle bylo srovnání dvou úplně odlišných světů,“ začal s hodnocením přípravného duelu s polským celkem trenér Filip Racko. „Krakov byl úplně někde jinde. Všichni jeho hráči byli oproti nám rychlejší s míčem a také i v pohybu. Prostě byli zcela jinde než naši kluci. Taky to tak i dopadlo,“ mrzelo hostujícího kouče. „Soupeř proti nám postavil dvě jedenáctky, kdy jedna byla stejně dobrá, jako ta druhá. Takže opravdu hodně těžké střetnutí. V podstatě jsme celé utkání běhali bez míče. Kluci se snažili, nemůžu jim nic vyčíst, ale ta kvalita byla zkrátka někde jinde. A to myslím i celým zázemím třeba. Za to jejich by se u nás nestyděla ani Sparta se Slavií. Všechno tu bylo na velmi špičkové úrovni. Abychom s takovým soupeřem vůbec mohli pomýšlet na nějaký lepší výsledek, tak bychom museli zahrát svůj top zápas a oni mít ještě takový ten den blbec,“ sdělil při cestě domů Filip Racko.

Zatímco domácí Cracovia odehraje další přípravný zápas v sobotu doma proti druholigovému Třinci, nás čeká už o den dříve poslední duel pod hlavičkou frýdecko-místeckého MFK. A opět pocestujeme k našemu severnímu sousedovi, přesněji do Gliwic. Utkání s prvoligovým Piastem má výkop naplánován na 17 hodinu.

KS CRACOVIA KRAKOW (Ekstraklasa) – MFK FRÝDEK-MÍSTEK, a.s./FC VRATIMOV  9:0 (4:0)
Branky:
4. a 37. Rodin, 77. a 85. Alvarez, 23. Ogorzały, 41. Hanca, 58. Rivaldo jun., 65. Marquez, 73. Myszor.
Cracovia (1. pol.): Niemczycki - Kanach, Jugas, Rodin, Sipľak - Pelle, Lusiusz, Hanca, Rasmussen, Ogorzały – Balaj. (2. pol.): Wilk - Râpă, Marquez, Bracik, Rocha - Zaucha, Loshaj, Thiago, Myszor - Álvarez, Rivaldo jun. Trenér: Michał Probierz.
Frýdek-Místek: Střalka (46. Hájek) – Varadi, Demyanenko, Ožvolda, Hajnoš (70. Avetisjan) – Bzirský, Packo (60. Jurga) – Hladík (46. Hammer), Gabriš (70. Hladík), Hruška (60. Šeba) – Baďura (70. Benc). Trenér: Filip Racko.