Sobota, 14.11.2020

Ostrák pomohl lvíčatům k výhře nad Řeckem

Frýdecko-místecký rodák Tomáš Ostrák (na fotografii zcela vpravo) pomohl české reprezentační U21 k velmi cennému vítězství nad Řeckem U21. Pro kmenového hráče německého 1.FC Köln šlo tak o premiéru mezi lvíčaty.

V závěrečném dílu kvalifikace o postup na evropský šampionát hráčů do 21 let dokázali čeští reprezentanti zvítězit v Řecku 2:0, když se o góly postarali po změně stran Bucha s Drchalem. Výhrou si česká lvíčata udržela naději na případný postup na Euro, které by se mělo odehrát v příštím roce v Maďarsku a Slovinsku.

Češi jsou momentálně v tabulce první, druhé Skotsko, které nás jako jedinné může ještě přeskočit, má jeden zápas k dobru, když se v úterý 17. listopadu představí v Řecku. Přímý postup na EURO si zajistí vítězové všech 9 kvalifikačních skupin a 5 týmů s nejlepší bilancí na druhých místech. Jistou účast mají pořadatelé Maďarsko a Slovinsko (dále už postoupili: Anglie, Rusko, Španělsko a Dánsko). Dodejme ještě, že v minulé kvalifikaci skončila lvíčata třetí za prvním Chorvatskem a druhým Řeckem.

Na hřišti v řeckých Aténách se objevil také dvacetiletý záložník Tomáš Ostrák, pro kterého se navíc jednalo o vůbec první zápas v této věkové kategorii. Ostrák šel na hřiště v poločase, když vystřídal na levém kraji zálohy Dominika Plechatého z pražské Sparty.

Tome, proti Řekům jste se dlouho nemohli prosadit. Sám jsi v předešlém rozhovoru říkal, že to bude nejspíše těžké utkání. Jak se na něj díváš s odstupem času teď?
Proti domácím to bylo opravdu velmi obtížné, také i ten terén nebyl v ideálním stavu. Hodně nám pak nahrálo do karet brzké vyloučení jejich hráče, takže jsme po změně stran vyvinuli tlak a z něj si pak vytvořili gólové příležitosti.

Musel to být určitě pro vás nápor na nervovou soustavu, zvlášťě, když Šašinkovi řecký gólman chytil penaltu...
To byl (smích). Naštěstí rozhodčí rozhodl, aby se ta penalta opakovala a my ji napodruhé už proměnili.

Jak sis vůbec svou premiéru za ČR U21 užil?
Určitě jsem moc rád, hlavně za to, že můj první start za repre U21 skončil vítězně.

Řecko – ČR 0:2 (0:0)

Branky: 68. Bucha z pen, 90. Drchal. ŽK: Diamantis – Plechatý, Krejčí, Ostrák. ČK: Lymperakis. Rozhodčí: Jaccottet – Jobin, Hirzel (vš. Švýcarsko).
Řecko: Siampanis - Apostolakis, Evangelou, Diamantis, Katranis – Bouzoukis (46. Tsiggaras), Tsingaras (72. Botos), Balogiannis (46. Papanikolaou) - Lymperakis, Koutsias 57. Kampetsis), Vroussai (80. Machairas).
ČR: Jedlička – Plechatý (46. Ostrák), Krejčí, Zima – Holík, Bucha, Janošek, Havelka (46. Granečný), Matoušek (65. Vaníček) – Šašinka (77. Drchal), Lingr (89. Klíma).

Tabulka skupiny 4:

1.ČR1063120:421
2.Skotsko953116:418
3.Chorvatsko952230:717
4.Řecko94149:1113
5.Litva93159:810
6.San Marino1000100:500

EURO na dvě fáze

Mimořádná opatření a přesuny v kalendáři sportovních akcí zasáhly i EURO do 21 let v příštím roce. Na původní termín tohoto šampionátu bylo přesunuto seniorské EURO, takže bylo potřeba učinit změny, aby se oba šampionáty časově nekryly. EURO do 21 let se bude hrát na dvě fáze. Na konci března se tak odehrají základní skupiny a na přelomu května a června vyřazovací část. Kromě nezvyklé přestávky mezi skupinami a vyřazovací fázi je systém EURA identický s tím, kterým se do roku 2012 hrálo “velké” EURO, kdy se ho účastnilo 16 týmů. To znamená, že každou ze čtyř skupin budou tvořit čtyři týmy, z nichž dva postoupí do čtvrtfinále.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram