Neděle, 6.12.2020

Michal Fukala: Skončit ve skupině před Gentem je strašně cenné

Michal Fukala odešel z mateřského Frýdlantu nad Ostravicí do nedalekého Frýdku-Místku v 8 letech. Už v 15ti dostal příležitost zahrát si v A týmu Valcířů, kteří jej postavili do přípravného utkání proti slovenskému Zvolenu. Fukala ve své premiéře vstřelil dokonce svůj premiérový gól v seniorské kategorii. Před třemi sezonami přišla frýdlantskému rodákovi nabídka z prvoligového Liberce. Na severu Čech se Michalovi líbí, v libereckém drese doposavad odehrál 29 prvoligových utkání, na svůj první gól v nejvyšší soutěži ještě dvacetiletý obránce čeká.

Míšo, i když jsi do utkání v Gentu nezasáhl...jak sis přesto pohárový duel užil?

Tak já si užívám každý náš zápas, obzvláště pak ty v Evropské lize. Je jedno, jestli jsem na lavičce, nebo na hřišti. Je jasné, že každý chce hrát a ani u mě to není výjimkou. Snažím se ale klukům pomoci i z lavičky, povzbuzuji je.

Gent je v belgické soutěži momentálně dvanáctý, přesto obě výhry nad tímto soupeřem mají velkou váhu. Vnímáte to tak i v kabině?

Je pravdou, že se Gentu v letošní sezoně moc nedaří, ale pořád je to strašně kvalitní tým, který vstupoval do utkání s námi jako jasný favorit, a navíc i s myšlenkou na postup ze skupiny. O to je to cennější, že jsme s nimi dokázali získat plný počet šesti bodů a v tabulce skončili před ním.

Zápas řídila jako hlavní ukrajinská rozhodčí Kateryna Monzolova. Jak vůbec pískala?

Michal Fukala na stadionu belgického KAA Gent

Podle mě zvládla celý zápas v pohodě. Chvílemi mě to přišlo z její strany nervózní, ale vážnější chybu určitě neudělala. Jen ten konec zápasu se jí nepovedl, tam to bylo takové nepřehledné a vícekrát otočila situaci. Naštěstí to ale nemělo už žádný vliv na výsledku utkání.

Setkal ses už ve své kariéře se sudí/ženou?

Ano, setkal. Byla ale jako čtvrtá rozhodčí, jako hlavní mě ještě žádná žena nepískala.

V Evropské lize má Slovan odehraných letos 8 utkání. Ty jsi ještě do žádného z nich nezasáhl, věříš, že by to mohlo vyjít za týden, kdy doma hostíte Crvenou Zvezdu?

Klukům se celou sezonu v Evropské lize daří, takže trenér neměl důvod k nějakým změnám, což i chápu. Každý trénink odvádím maximum, abych byl připravený, až ta šance přijde. Jestli to bude teď ve čtvrtek, tak to budu jen rád. Ale věřím, že ve své kariéře si ještě tyhle pohárové zápasy zahraji, udělám určitě pro to vše.

Právě Bělehrad si domácí remízou s Hoffenheimem zajistil již postup do další fáze EL. Liberec tak skončí ve skupině třetí, ale určitě budete mít v odvetě soupeři z Balkánu co vracet?

V zápase ale půjde pořád o hodně. Vždyť hrajeme o body v koeficientu pro Českou republiku a také se chceme rozloučit s pohárem domácí výhrou. Nehledě na to, že za každý získaný bod jsou pak velké peníze pro klub. Každý hráč se bude chtít na hřišti předvést, takže o motivaci se určitě nemusíme bavit.

V Liberci momentálně hraješ 3 sezonu, jak si tohle angažmá na severu Čech užíváš?

Užívám si jej maximálně. Když si vzpomenu, že jsem dvě a půl sezony zpětně spadnul s Frýdkem-Místkem do třetí ligy a říkal si, že udělám úplně vše pro to, abych tu hrál a vykopal s nimi zpátky druhou ligu, tak by mě vůbec nenapadlo, že hned přestoupím do ligového týmu a zahraji si ligu. Natož, že bych si připsal nějaký ten start v Evropské lize. Moje motivace je prosadit se v české lize, abych měl případně otevřené dveře do zahraničí. Věřím, že se mě to povede, je to takový můj dětský sen.

V klubovém dotazníku jsem se dočetl, že až jednou uzavřeš svou profesionální dráhu fotbalisty, tak bys chtěl být skautem mladých hráčů. Čím tě tato práce uhranula?

Tak práce skauta se mě líbí v tom, že se můžu zajímat o mladé nadějné hráče. Vytipovat si tak někoho, sledovat jeho vývoj a pak s ním dál pracovat. Tahle práce by mě určitě bavila, ale ohledně fotbalu by mě vlastně bavila jakákoliv práce. Takže doufám, že až jednou skončím kariéru, tak se v něčem najdu a budu okolo fotbalu nadále pokračovat.

Za chvíli tu máme čas svátků. Jak vůbec vnímáš Vánoce a vybavíš si, z jakého dárku pod stromečkem jsi měl vůbec největší radost?

No, největší radost jsem měl asi z každého dárku, který jsem dostal. Nejvíce jsem se jako malý radoval paradoxně z první hokejky nebo florbalky. To mě udělalo strašnou radost. Teď to vnímám ale úplně jinak a za každou třebas i maličkost, jsem strašně rád.

Jsi ten, který dárky rád dostává nebo raději je dává?

Já rozhodně dárky raději dávám. Vždy všem říkám, ať mě nic nekupují, že je pro mě největší dárek podívat se po půlroce domů za rodinou a být zase se všemi pospolu.

Foto: isport.blesk, archiv Michala Fukaly

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram