Pátek, 25.12.2020

Lukáš Duda je zpět, vrací se z Německa

Valcíři hlásí první zimní posilu. Z německého 1.FC Kaan-Marienborn k nám přestupuje čtyřiadvacetiletý záložník Lukáš Duda. Ten už u nás působil na jaře 2019, kdy ve frýdecko-místeckém drese odehrál 13 utkání, ve kterých 2 góly vstřelil a na 3 nahrál.

Ono to není zase tak dávno, co jsi u nás, Lukáši, působil. Jak na to období zpětně vzpomínáš?
Byl jsem tady jen půlroku. V té sezoně jsme šli za postupem, což se málem i povedlo. Vlastně se rozhodovalo až v posledním kole v Hlučíně, kde nám to nakonec nevyšlo. Co si vybavuji, tak jsme tu měli kvalitní kádr a hlavně super partu. Určitě na to období vzpomínám kladně.

Lukáš Duda (v bílém) v době, kdy hrával za Lipinu

Ty ses pak vrátil po sezoně do Karviné, nebo přišel hned přestup do Německa?
Tam to bylo trochu komplikovanější. Pokud si dobře vybavuji, tak na přípravu jsem se měl vrátit zpátky do Karviné, ale v té době už Karvinští něco řešili s Třincem. Bohužel z toho všeho nějak sešlo a já začal sezonu v Německu.

Když se řekne Německo, pro hráče je to určitě zajímavá destinace?
Tak ona to byla pro mě zajímavá nabídka nejen z pohledu soutěže, ale i samotného týmu v lize. V podstatě 1.FC Kaan v té době spadl z Regional ligy a jejich záměr byl, aby hned postoupil zpátky. Bohužel díky Coroně, která nám ukončila předčasně sezonu, se to nakonec nepovedlo. A to jsme se už dotahovali na postupové příčky. Když se na to podívám z hlediska úrovně soutěže, kterou jsem tam hrával, tak se nebojím říct, že to bylo něco mezi naší druhou a třetí ligou. Během soutěže jsem se potkával s hráči z Bundesligy, kteří chodili hrávat za své B týmy (U23). Dokonce našim soupeřem byl tým RSV Meinerzhagen, který z nějaké části vlastní Nuri Şahin (pozn. red. Nuri Kâzım Şahin je turecký záložník, který v současné době hraje za Werder Brémy). O kvalitu v lize bylo tudíž postaráno. Už dříve mě ale kluci říkali, že Oberliga Westfalen se vyrovná Regional ligám z jiných spolkových republik Německa.

V Německu sis ale přivodil zranění, kdy tě na část sezony vyřadila operace. Co se přihodilo?
Byla to vlastně pro mě vůbec první operace v životě. Už během jarní části sezony mě pobolívalo koleno, ale nedával jsem tomu až takovou pozornost. Odehrál jsem normálně čtyři utkání, dokonce se mě dařilo i střílet góly, které mě pak dostaly do sestavy kola. Jenže pak přišla pauza kvůli Covidu a vedení klubu se rozhodlo, že mě pošle na důkladné vyšetření. Magnetická rezonance pak odhalila, že mám v koleni natržený meniskus. Ještě ten den mě poslali do Kolína nad Rýnem a za další dva dny jsem už ležel na operačním stole. Měl jsem ale perfektní servis kolem sebe. Moc mě pomohl náš klubový lékař MUDr. Ladislav Biro, který se tam o mě staral. Dohlížel na mě i lékař, který operoval brankáře Neuera.

Následovala tedy rekonvalescence a pak postupný návrat na hřiště…
Přesně tak. Ten meniskus mi vlastně celý sešili, takže předpoklad byl, že se na hřišti objevím až tak po čtvrtém kole. Následovaly různé terapie. S fyzioterapeutem, který se o mě po tu dobu staral, se tvrdě dřelo. I díky tomu jsem vlastně stihl už začátek přípravy. Samozřejmě, že jsem měl určité úlevy, ale když to šlo, tak jsem makal stejně jako ostatní. Někdy i více, a to se mě i vyplatilo. Z těch pěti přípravných zápasů, které jsme měli, jsem odehrál nějakých pětačtyřicet minut a vstřelil dokonce i dvě branky. V podstatě jsem tak navázal na konec uplynulé sezony, takže ani nešlo poznat, že bych vůbec na nějaké té operaci byl.

Koukal jsem na pár fotek z vašich utkání a zjistil jsem, že doma jste hráli na umělé trávě?
Ano, v podstatě většina týmů v naší soutěži hrávala na umělkách. A to především kvůli tomu, že tam sníh napadne už skoro začátkem listopadu. To byl šok nejen pro mé koleno, ale i celkově (smích).

Přesto přišla opět koronapauza a ty ses rozhodl, že se raději vrátíš z Německa domů…
Smlouvu s klubem jsem měl ještě na rok a půl, ale domluvili jsme se, že ji ukončím předčasně. Chtěl jsem se domů vrátit nejen kvůli tomu Covidu, ale také i kvůli rodině a sobě.

Co vůbec rozhodlo, že jsi opět u nás? Přeci jen si před odchodem do zahraničí patřil Karviné…
Tak to rozhodování nebylo až tak těžké. S Danielem Černajem (sportovní ředitel MFK Frýdek-Místek, a.s.) jsem byl v kontaktu již dříve a mou situaci jsme probírali. Pro Frýdek jsem se rozhodl i proto, že znám zdejší prostředí, navíc trenéry jsou Žiža s Hoťasem (Jan Žižka a Jakub Hottek). Vlastně nejdu do ničeho nového a tím, že to mám z domu kousek, tak pak budu mít i čas na rodinu a také i mou přítelkyni. Což byl vlastně důvod, proč jsem se z Německa vrátil.

Snímky: archiv Lukáše Dudy a Manfred Bäumer

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram