Pátek, 2. 4. 2021

Lokaj: „Mrzí mě, že jsem toho všeho součástí, přestože si nejsem vůbec vědom, že jsem mohl udělat něco jinak, abych fotbal ve Frýdku-Místku zachránil.

Je rozhodnuto! Fotbalisté Frýdku-Místku definitivně opouští svou domovskou půdu. Pokud se ještě rozjede současný soutěžní ročník MSFL, budou už Valcíři hrát na jiném stadionu. Mnoho frýdecko-místeckých fanoušků se však ptá, proč tomu tak vůbec je?

„Chtěl bych fandům a lidem kolem fotbalu sdělit několik informací ohledně toho, co se ve frýdecko-místeckém klubu v posledních několika dnech událo,“ řekl úvodem článku Jan Lokaj, předseda správní rady MFK Frýdek-Místek, a.s.

„Dne 4. února 2021 jsme obdrželi od klubu MFK Frýdek-Místek, z.s., sdělení, že se od MFK Frýdek-Místek, a.s., oddružují, tudíž máme celou věc probrat na valné hromadě akciové společnosti a následně vydat k tomu i stanovisko směrem k FAČRu, což je nejvyšší fotbalový orgán v České republice. Akciovka sdělení spolku vzala plně na vědomí a oddružení se akceptovala. Své stanovisko pak následně zaslala i FAČRu, o čemž jsme fanoušky informovali na našich webových stránkách,“ sdělil Lokaj.

Laicky řečeno, zapsaný spolek (mládež) dal klubu jasně najevo, že je ve frýdeckých Stovkách prostě nechtěný. „Každopádně celá tato situace teď znamená, že klub MFK Frýdek-Místek, a.s., hrající třetí nejvyšší fotbalovou soutěž, dohraje do 30. června 2021 Moravskoslezskou fotbalovou ligu pod touto hlavičkou. Vše samozřejmě záleží i na tom, zda se ještě v této sezoně začne hrát, v což ale všichni věříme. Od 1. července 2021 se už ale bude jednat o zcela jiný klub. Formálně jsme zažádali o spolupráci s klubem FC Vratimov. S lidmi, se kterými jsme si sedli, jsme se dokázali prakticky velice rychle dohodnout úplně na všem. Přesto mě mrzí, řekl bych dokonce, že mě to až rve srdce, že jsem jeden z těch lidí, kteří zapříčinili konec dospělého fotbalu ve Frýdku-Místku. Konec toho fotbalu, na který chodí o víkendu lidé a fanoušci, jelikož na zápasy mládeže ten krásný stadion ve Stovkách nenaplníte,“ mrzí Jana Lokaje.

Když ke konci loňského roku do frýdecko-místeckého klubu přicházel, ani v koutku svých myšlenek jej nenapadlo, jak se dále budou věci okolo zdejšího fotbalu vyvíjet. „Fotbalu ve Frýdku-Místku přeji do budoucna jen to nejlepší, jelikož zdejší město si to určitě zaslouží. A nejen město, ale i místní fanoušci si to zaslouží. Přestože ve mně převažuje pocit, že spolek momentálně nedělá to nejlepší pro dobro fotbalu, tak přeci jen spolek je jedna věc a ti lidé, kteří jej dnes řídí, jsou zase věcí druhou. Takže já samotnému spolku přeji co nejlepší vedení, a hlavně co nejlepší budoucnost. A vám, fanouškům, a vlastně všem, co teď třeba tyto řádky čtete, přeji příjemné Velikonoce a pokud náhodou byste chtěli podporovat nový tým FC Vratimov, a.s., budu jen a jen rád. Osobně se teď moc těším na vzájemnou spolupráci s lidmi z Vratimova, s tamním městem a také i místním spolkem. Věřím, že z toho všeho uděláme jeden dobře fungující klub a tato celá kapitola bude jednou provždy již uzavřena. Za to vše vám děkuji,“ řekl Jan Lokaj.

Dle dostupných informací, které se šíří regionem, tak za zády akciové společnosti spolek opakovaně vyjednává s dalšími a dalšími kluby v regionu, tak, aby od nich koupil práva na soutěž dospělého fotbalu. „A to je další z důvodů, který jen potvrzuje správnost našeho rozhodnutí spojit naši budoucnost s klubem FC Vratimov, z.s. Proč tohle všechno spolek ale dělá, když dospělý fotbal na třetiligové úrovni měl a mohl tak s námi spolupracovat, nevím. On si teď místo toho z peněz buď daňového poplatníka nebo nějakého privátního sponzora kupuje soutěž odjinud. Tohle zkrátka nejsme schopni pochopit a už vůbec ne akceptovat,“ zdůraznil Lokaj.

Jak sám dále předseda správní rady MFK FM, a.s., ještě prozradil, mrzí jej i další zjištění, ke kterému dospěl jen za pár týdnů svého působení ve frýdecko-místeckém fotbale. „Jednání spolku bylo opravdu nepochopitelné. Vždyť oni to chtějí vlastně celé řídit. A do toho ještě nedej bože, že bychom my měli fotbal financovat ze soukromých peněz, z mých peněz a z peněz partnerů a sponzorů,“ kroutí hlavou Lokaj. „To jako bychom měli financovat něco, co budou pak řídit oni? Asi z toho možná tušíte, že takové myšlenky tady byly již dříve, a proto možná, a to zdůrazňuji, že možná, předchozí akcionář neměl zájem spolupracovat s lidmi, kteří momentálně ten spolek ve Frýdku-Místku řídí. Protože oni po něm chtěli peníze, a navíc si chtěli fotbal sami řídit. V jedné věci ale s předsedou spolku, panem Mamulou, souhlasím. A to, když řekl, že v letech 2016-2017 došlo k prvním počátkům problémů mezi akciovkou a spolkem. Co ale pan Mamula zapomněl ještě zmínit, že to on tehdy vystupoval za stranu akciové společnosti! Vždyť on byl tehdy jak by se řeklo na druhé straně barikády. V podstatě je tak jedním ze spoluviníků současné situace, ale nyní se tváří, jako že je zachránce frýdecko-místeckého fotbalu,“ nechápe Jan Lokaj.

Pokud se tedy oddružení formálně v příštích dnech schválí, tak MFK Frýdek-Místek, a.s., už nebude mít s MFK Frýdek-Místek, z.s., pranic společného. „Přesně tak, budou to dva zcela samostatné subjekty. Ale k tomu to vlastně celé i spělo. Ze strany spolku nebyl ani pořádný zájem se setkat a cokoliv prodiskutovat. Ne, že bychom nenašli společnou řeč, ale ono k žádným schůzkám vlastně ani nedošlo. Došlo prakticky jen k předvánoční schůzce, která nic konkrétního ani nepřinesla. Pak k nějakému telefonickému rozhovoru s panem Dianem a rychlý rozhovor s panem Mamulou, ze kterého nic nevyplynulo. Na mě to celé působí tak, že spolek má svou agendu, která vůbec nekoresponduje s tím, jak by měl být řízen. Ti lidé chtějí řídit nejen mládežnický fotbal, ale i ten dospělý. A nejlépe s tím, aby do té akciovky dával peníze někdo jiný. Stejně, jako to dlouhou dobu dělal předešlý akcionář. Prostě chtěli i s dotačními penězi daňových poplatníků fotbal ve Frýdku-Místku řídit. Stručně řečeno, mít zkrátka veškerou moc, ale pražádnou zodpovědnost,“ uzavřel Jan Lokaj, který ještě dodal: „Mrzí mě, že jsem toho všeho součástí, přestože si nejsem vůbec vědom, že jsem mohl udělat něco jinak, abych fotbal ve Frýdku-Místku zachránil.“

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram