Sobota, 5.6.2021

Jak vzpomínají na Petra Literáka jeho spoluhráči a kamarádi

Už jen pár dní a přijde chvíle, kdy se dlohouletý kapitán a lídr frýdecko-místeckých Valcířů s tímto klubem rozloučí. Zda to bude již nadobro, nebo se někdy v budoucnu, a to už v jakékoliv roli, vrátí, to ponecháme osudu.

Jak ale na léta, která společně v Lipině strávili, vzpomínají Petrovi spoluhráči z kabiny, lidé ze Stovek, či samotní frýdecko-místečtí fanoušci? Tak to se pozorně začtěte do níže sepsaných řádků. Asi nebude pro mnoho z vás překvapením, že vesměs se budou opakovat slova, jako srdcař - lídr - dříč - hráč, který to uměl nejen na hřišti, ale i mimo kabinu, pořádně rozjet.

Zkrátka, takový byl a je PETR LITERÁK.

Lipina? Bylo to super období, několik sezon jsme tu hráli v popředí třetí ligy, pak přišel postup. Navíc kabina byla fakt výborná. A to, jak jsme porazili v poháru Baník, na to se nezapomíná.

PETR LITERÁK - obránce a dlouholetý kapitán Lipiny
PETR LITERÁK v roce 2010

OTÁZKY:
1) Jak vzpomínáš na Petra Literáka, se kterým jsi společně hrával ve Frýdku-Místku?
2) A jak se ty osobně těšíš na jeho sobotní rozlučku s frýdecko-místeckým dresem?


DAVID FROMELIUS
(útočník FK SK Polanka)
Obrovský dříč a srdcař frýdeckeho fotbalu. Férový člověk, který se choval vždy ke všem stejně a nikdy nezkazil žádnou srandu.
Těším se moc a je mi velkou cti účastnit se této akce. Lepší kabinu jsem nezažil a vždy budu na všechny kluky z této doby vzpomínat. Velmi rad vždy využiju šanci si všemi kluky zahrát.

MICHAL ŠVRČEK
(obránce 1.BFK Frýdlant n. O.)
Na Fituse vzpomínám jako na výborného fotbalistu, kapitána a hlavně super kluka do party. Jestli si dobře vybavuji, tak to je jediný spoluhráč po celé mé působení ve Frýdku.
Na rozlučku se samozřejmě moc těším, zase se potkám s kluky, s kterými jsem se dlouho neviděl. Bohužel mám ale natažené vazy v koleni, takže se zúčastním jen jako divák, což mě mrzí. Jedno bych ale ještě chtěl říct. Je to velká ostuda frýdeckého fotbalu, že se taková legenda neloučí s tamním klubem ve Stovkách.

ONDŘEJ PREPSL
(brankář 1.BFK Frýdlant n. O.)
Na Fituse strašně rád vzpomínám, protože to pro mě byl a je kapitán v pravém slova smyslu. Neskutečný bojovník a srdcař. Určitě největší z posledních generací lipinských fotbalistů, který byl lídrem jak na hřišti, tak i mimo něj.
Na rozlučku se moc těším. Moc lidí, kteří by si zasloužili takovou akci na naší úrovni mně nenapadá. Fitus je ale rozhodně jedním z nich. Je to hráč, který měl téměř dvě desetiletí na Lipinu zásadní vliv. Je třeba mu za to náležitě poděkovat.

LUBOMÍR NĚMEC
(záložník FC Velké Karlovice + Karolinka)
Opravdový srdcař. Fitus byl a je hráčem, pro kterého není žádný míč ztracený. V zápase vždy naběhal spousty kilometrů, důrazný hráč s dobrou hlavou. Umí dobře rozehrát a dát přesnou přihrávku. Navíc je to velice inteligentní hráč. Nezkazí žádnou legraci, do všeho jde naplno, ať už je to na hřišti, nebo i mimo něj (smích).
Na časy, kdy jsme spolu hrávali, mám opravdu spoustu krásných vzpomínek a je mi moc líto, že nemůžu být při jeho rozlučce s frýdeckým dresem přímo na hřišti. Nedávno jsem totiž podstoupil operaci předního zkříženého vazu a jsem v procesu rekonvalescence. Určitě se ale ve Frýdlantu uvidíme.

MICHAL FUKALA
(obránce FC Slovan Liberec)
Na Fituse mám jen pozitivní vzpomínky. Pro mě to vždy byla, je, a bude, legenda klubu. Mužů mu jenom poděkovat, že jsem vedle něj rostl na hřišti, kde mi předával zkušenosti a radil mi. I díky němu také hrají ligu. A také určitě i v osobním růstu, jak mi pomohl v kabině, jak mi vždy radil a pomáhal. Nemůžu vzpomínat jinak, než prostě v tom nejlepším.
Těším se strašně moc, jsem velmi rád, že mě Fitus oslovil a zeptal se, zda bych nechtěl jít hrát na jeho rozlučku. Já neváhal ani vteřinku a svou účast mu hned potvrdil. Jsem také rád, že budu mít tu možnost se s ním zase potkat na hřišti a znovu se něco přiučit. Navíc já se těším i na to, že znovu budu moci obléci frýdecko-místecký dres. Přeci jen Frýdku mužů vděčit za to, kde teď jsem. Vždy tam byli v mládeži super trenéři, kteří mě trénovali a vychovali.

RADIM WOZNIAK
(dnes již ve fotbalovém důchodu)
Petra znám už od jeho příchodu do juniorky Baníku Ostrava. Už tam bylo vidět, že v něm něco je. Po dlouhé době jsme se pak setkali ve Frýdku-Místku, kde z mladého kluka byl již zkušený chlap a kapitán týmu. Musím říct, že jím byl právem. Vždy byl poctivý, a to jak na tréninku, tak i v zápase. Vždy co dělá, tak to dělá naplno. No a po další delší době jsme se opět potkali ve Frýdlantu. Jsem rád, že je to právě on, komu předávám pomyslné fotbalové žezlo.
Rozlučka asi bude velká, jen bych upřesnil, že to bude rozlučka pouze s frýdecko-místeckým dresem, protože si myslím, když jej vidím, že bude hrát ještě dlouho a hlavně dobře. Smekám před jeho vůlí a fyzičkou. Držím mu palce, ať se mu zranění vyhýbají. Je to fajn chlap.

ADAM VARADI
(útočník MFK Frýdek-Místek, a.s.)
Tak na Fituse můžu vzpomínat jen v dobrém. Obdivuji jej, jelikož dokázal hrát tak dlouho v jednom klubu! A i pro tu jeho fyzickou kondici. V jeho věku, neskutečné. I když ta rozehrávka mu někdy vázla (smích).
No a na rozlučku se těšíme určitě všichni, Petr si jí navíc zaslouží. Jen je trochu škoda, že to nebude ve Frýdku-Místku, ale i tak si to určitě užijeme. Přál bych mu hodně diváků, kdo jiný, než on, si to prostě zaslouží.

PETR SOUKUP
(útočník 1.BFK Frýdlant n. O.)
Tak kde začít (smích). Když se budeme bavit čistě o fotbale ve Frýdku-Místku, tak vzpomínky jsou skvělé. Ty roky byly nejlepší v mé kariéře, jak osobně na hřišti, tak ta parta kolem. A Fitus? Ten byl takový tmelič, hnací motor a srdce toho všeho. Na hřišti opravdový lídr a po zápase tahoun. Kdo zná a zažil chrudimské saké, ví, o čem mluvím (smích). Myslel jsem si, že už tu super kariéru dohraje v Lipině, ale jsem rád, že ještě nějaký rok přidá doma ve Frýdlantu, a že ta parta se z části zase tady sejde. Můžeme zkusit udělat úspěch jako tenkrát, na hřišti, i po zápasech (smích). Petr je navíc mým potencionálním švagrem.
Co se týče rozlučky, tak na tu se samozřejmě těším moc. Já se jej teď ani neptám, kdo vše by měl dorazit, chci se nechat překvapit. Jsou totiž kluci, které jsem od svého, nebo i jejich konce ve Frýdku, neviděl. Ale jak jsem už zmínil, ty akce s touhle super partou byly vždy parádní, dá se říct, že jsou i legendární (smích). Takže toho 12. června jsem na špičkách, játra budou nachystána a vzdáme všichni hold té jeho skvělé frýdecko-místecké kariéře. Doufám, že s námi si to užijí i fanoušci, co nám tehdy fandili za jakékoliv situace.

MATĚJ BIOLEK
(záložník 1.BFK Frýdlant n. O.)
Na Fituse ve Frýdku vzpomínám jen a jen v dobrém. Pamatuji si na ty roky moc dobře. Byl jsem ještě v dorostu a hned při provním tréninku si mě vzal Petr do parády společně s Honzou Hrdličkou. Odnesl jsem si z toho souboje tehdy pár šrámů, takže jsem rychle pochopil, že to s Fitusem dost bolí. Příště už jsem vždy mazal raději na druhou stranu (smích). Ale jelikož jsem byl místním odchovancem, tak mě kluci vzali mezi sebe velice rychle, a to včetně Fituse, který byl jednoznačně lídr. Jak na hřišti, tak i mimo něj. Dokázal ten náš tým správně vyburcovat, pochválit, i jak se říká, zjebat. No a při zápisném za to uměl vždy pořádně vzít, fakt srdcař a výborný kluk.
Na rozlučku se těším moc. Byl jsem opravdu mile překvapen, když mi Petr zavolal a pozval mě. Navíc uvidím i další kluky, se kterými jsem tehdy hrával, už aby tady ta sobota byla (smích).

DANIEL BIALEK
(obránce 1.SK Prostějov)
Tak na Fituse vzpomínám jen v dobrém. Hodně jsem se vedle něj naučil a kdo jej zná, sám uzná, že je to super spoluhráč do kabiny.
A rozlučka? Myslím si, že to bude dobré zakončení jeho působení ve Frýdku-Místku. Určitě poznal za svou kariéru ve Stovkách hodně skvělých hráčů. Ale je to škoda, že už ho v modrobílém dresu neuvidíme, protože třeba pro mě, já si Lipinu bez Fituse neumím představit.

PETR LITERÁK v roce 2012

MARTIN BLAHUTA
(ve FM asistent trenéra v letech 2012/2015)
Když si tak zpětně vzpomenu, tak se mi vybaví Petr, coby devatenáctiletý mladík, který hrál za tehdejší Fotbal Frýdek-Místek a přišel do Lískovce na otevření hřiště. To bylo někdy v roce 2000. No a když jsem o dvanáct let později přišel do Frýdku jako asistent trenéra, tak on už byl zástupcem kapitána. Během podzimu 2012 pak Petr přebral po Zdeňku Staňkovi kapitánskou pásku a nepustil ji vlastně až dodnes. Byl to správný kapitán, hodně mě připomínal Jardu Šeděnku, který hrál rovněž s číslem 6. Na hřišti i v kabině byl lídrem, na nikoho se nepovyšoval a fyzicky naopak uběhal i mnoho mladých. Byl to prostě vítězný typ. Když si vybavím některé fyzické testy, kdy ze školy dorazil rychle na dopolední trénink, dal desetkrát kilometr a zase utíkal zpátky učit, to se prostě musí smeknout. A to jeho památné moderování zápisných a ukončení, na to se nemůže jen tak zapomenout. Prostě mluvit by se o něm dalo dlouho, ale kdo jej zná, ví, jaký je to super chlap. Já jsem rád, že jsem jej poznal nejen z kabiny, ale i mimo ni.
Na rozlučku se samozřejmě těším. Pro mě je to velká čest, že si Petr na mě vzpomněl a pozval. Ale nemůžu se ubránit dojmu, že to je příliš brzy. Vím, že bude mít letos čtyřicet, ale lipinský dres měl ještě nějaký čas prostě nosit. Mladí ve Stovkách tak mohli mít velký vzor a příklad. Bohužel, když už tak dopadlo, měl se loučit ve Stovkách. Každopádně teď si Petr bude ve frýdlantské kabině připadat jako kdysi v té ve Frýdku. Bude mít kolem sebe spoustu kluků, kteří spolu v Lipině hrávali. Teď bych asi mluvil za všechny fanoušky Lipiny: kapitáne, díky za vše, co jsi za těch dvacet let pro Lipinu udělal!

JINDŘICH KOPECKÝ
(dlouholetý hlasatel ve Stovkách)
Poprvé jsem se s Petrem Literákem setkal zhruba před čtvrt stoletím, když přišel do válcovenského dorostu z Frýdlantu. Byl to takový vytáhlý rozevlátý hoch, jak se říká samá ruka samá noha, ale nešlo ho přehlédnout kvůli jeho fotbalovému umění a zaujetí pro hru. Postupem času se vypracoval ve výraznou fotbalovou osobnost, která neunikla pozornosti ostravského Baníku. A tak okusil i fotbalové dění ve velkoklubu. Když se tam neuchytil, tak se vrátil zpět do Válcoven,  aniž by ho tato zkušenost nějak negativně poznamenala. Prostě Petr se projevil jako silná osobnost. Nezamávalo s ním ani těžké zranění kolene, ze kterého se dostával delší dobu. Do fotbalu se pak vrátil v plné síle, aby zase rozdával fotbalovou radost nejprve ve Frýdlantu, ale pak již ve válcovenských Stovkách. Podle mého názoru je nejvýraznější fotbalovou osobností válcovenské kopané posledních dvou dekád. S jeho jménem je spjato nádherné druholigové tažení, kdy se svým hráčským kolegou Janem Židkem, toho času hráčem Opavy, vytvořili excelentní stoperskou dvojici, kterou nám záviděly nejen druholigové týmy, ale i některé týmy o patro výš. Po celou svou bohatou kariéru to byl na hřišti neústupný bojovník a vůdce, pro své spoluhráče vynikající kamarád a pro mladé adepty fotbalového umění jistě veliký vzor. Pomyslně před ním smekám nejen za jeho fotbalovou kariéru, i když věřím, že ještě není u konce, ale také jako před cílevědomým člověkem, který při fotbale vystudoval vysokou školu a založil šťastnou rodinu. A takto zůstane zapsán v mé paměti Petr Literák.  

PETR LITERÁK v roce 2018

MAESTRO
(alias Lukáš Weissmann)
Takových hráčů, jako Fitus, je málo. Byl věrný svému klubu a vždy byl na něj spoleh. Byl pilířem obrany a dával i důležité góly. Po zápase často poseděl s fanoušky. Protože si fotbal bez něj nedokážu představit, budu ho sledovat i ve Frýdlantu!
SLOVO FANOUŠKA LIPINY

PES
(alias Petr Hruštinec)
Kdysi po zpackaném zápase, kdy jsme s Fitusem jeli po zápase domů a já byl naštvaný, tak jsem se jej ptal, jestli ho neštve, že nás rozhodčí poškodil. A on mi v klidu řekl. Víš, Pejsku, jednou tě rozhodčí řízne, jednou ti pomůže. Jednou gól v 90. minutě dostaneš a jednou ho dáš. A ono se to za tu sezonu tak nějak spravedlivě srovná. Dodnes si to pamatuji, úplně změnil můj pohled na fotbal. Super kluk!!!!
SLOVO FANOUŠKA LIPINY

JARYN
(Jarda Škola)
Fitus je určitě nejen pro mě ikona a srdcař Lipiny, jak z fotbalového, tak z lidského hlediska, správný kapitán. Patří k fotbalistům, kvůli kterým se chodí na fotbal. Do dalších let bych mu chtěl popřát hlavně pevné zdraví, ať ještě dlouho rozdává fotbalovou radost ve Frýdlantu. Díky, kapitáne, ať se daří!!!
SLOVO FANOUŠKA LIPINY

HOUBA
(alias Miroslav Jásek)
Už poprvé, když jsem viděl Fituse hrát, tak jsem v něm viděl tahouna Lipiny. Jako hráč, i jako kapitán, dával Lipině při zápasech takové to zdravé sebevědomí. Má v sobě optimismus, který přenáší i na okolí. Je skvělý hráč i kamarád. Blíže jsem se s ním seznámil na závěrečném ukončení jedné sezony, kdy jsme u jukeboxu zjistili, že oba posloucháme poctivou drsnou chlapskou muziku. Frýdlant v něm získá výraznou posilu, která bude určitě dělat radost frýdlantským fanouškům.
SLOVO FANOUŠKA LIPINY

PETR LITERÁK v roce 2019
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram