Neděle, 23.5.2021

Frýdek-Místek se loučí se svým dlouholetým kapitánem

Po přesunu svého milovaného klubu do Vratimova se dlouholetý kapitán Lipiny Petr Literák rozhodl. S týmem, ve kterém strávil v podstatě celou svou fotbalovou kariéru, se loučí. Po sezoně odejde hrát divizi do Frýdlantu nad Ostravicí.

Petře, na podzim ti bude čtyřicet. Znamená to, že třetí ligu opouštíš kvůli věku, nebo spíš kvůli tomu, že se vlastně kvůli covidu dvě sezony pořádně ani nehrálo?

A víš, že ani kvůli jednomu. Je to proto, jak to celkově dopadlo v klubu. Kdyby vše zůstalo, jak bylo, tak bych se chtěl porvat o místo v kádru a určitě pokračovat ve Frýdku. Bohužel to skončilo špatně. Víš co, když hraješ téměř celou kariéru ve Frýdku-Místku, tak se ti nechce na závěr kariéry stěhovat do Vratimova.

Třetí liga přichází o nejstaršího aktivního hráče. Nebyla přeci jen ještě chuť přidat další sezonu?

Chuť byla, chtěl jsem to tady zakončit, ale v této situaci, která nastala, mi to nedává smysl. A je mi strašně líto fanoušků, jak to dopadlo.

Kariéru ještě nekončíš. Vracíš se po několika letech tam, kde jsi s fotbalem vlastně začínal. Vzpomeneš si ještě na své fotbalové začátky?

Je už to dávno, ale vím, že to bylo v mých šesti letech. Začal jsem chodit do školy a poté mě hned rodiče přihlásili do frýdlantského klubu. První trénink a první gól už si ale nevybavuji (smích).

Kdo byl vůbec tvým prvním trenérem?

Myslím, že to byl pan Tyleček.

Poté jsi v mládeži pokračoval ve Frýdku-Místku. Nejprve ve Slezanu, pak v konkurenčních Válcovnách. Jak vzpomínáš na toto období?

Z Frýdlantu se mi nechtělo moc odcházet, pořád jsem to oddaloval. Nechtělo se mi samotnému v tak mladém věku někde dojíždět. Zlom přišel, když do Frýdku-Místku šli i další kluci z Frýdlantu. Bylo to pěkné bezstarostné období, kde jsme si to užívali, žili jen fotbalem a chtěli se dostat co nejvýš, protože už jsme fotbal začali vnímat trochu jinak. Měli jsme fotbalové vzory a chtěli být jako oni. Hlavně jsme ale chtěli hrát jako oni a dostat se co nejvýše. No a u mě se to zastavilo ve 2. lize.

Neměl jsi nikdy touhu to pak zkusit i jinde?

Zkoušel jsem to v Baníku, kdy jsem tam odehrál jednu celkem povedenou sezonu. To mě bylo nějakých dvacet. Jenže laso z A týmu nepřišlo, tak jsem se sbalil a skončil tam. Chodil jsem v té době na vysokou školu a už více upřednostňoval vzdělání před fotbalem. Poté jsem zase měl svou práci a neměl jsem ani nějakou tu touhu jít jinam. Práce je pro mě důležitější než fotbal.

Přesto, nebyly na stole nějaké konkrétní nabídky?

To ano, něco tam bylo. Ale vždy jsem řekl, že jsem ve Frýdku spokojený, a navíc mám ještě práci. Nikam jsem se nehnal, protože ve fotbale to nikdy není stoprocentní. Člověk se může kdykoliv zranit, takže jsem volil raději jistotu než se hnát za fotbalovou kariérou.

Z Baníku ses tedy vrátil v roce 2003 zpátky do Frýdku-Místku, kde jsi následně vydržel neskutečných 18 let…

No, má první sezona v MSFL za Frýdek-Místek byla už někdy v roce 2000 či 2001, takže to je možná více jak osmnáct let. Jak už jsem říkal v předešlých větách, po zkušenosti z Baníku Ostrava jsem se nechtěl nikde hnát. Ve Frýdku mě to maximálně vyhovovalo. Zdraví sloužilo, výkonnost byla taky nějaká, tak nebyl důvod někde odcházet. A že to je tolik let, tak tomu snad nejde ani věřit, jak to rychle uběhlo.

Sezona 2003/04 byla pro Valcíře hodně smutná. Po domácí porážce s béčkem Baníku jsme sestoupili do divize. Tehdy to bylo docela vyhrocené střetnutí, kdy Ostravští bojovali jakoby za Poštornou, která se tehdy na náš úkor zachránila. Vybavuješ si ještě toto střetnutí?

Ano, ten zápas jsme hráli doma a prohráli tuším 2:1, kdy jsme myslím, vedli po brance Čerňáka. Ale nejsem si jistý. Finanční situace v klubu v té době nebyla růžova a vše to vygradovalo v náš sestup.

V divizi jsme se naštěstí dlouho neohřáli a v roce 2006 jsme společně s Fulnekem a Karvinou vybojovali zpátky do Stovek třetí ligu…

U tohoto postupu jsem bohužel nebyl, protože jsem měl po operaci zkřížených vazů v koleni a rozehrával jsem se ve Frýdlantu. Navíc jsem byl každým rokem ve Frýdku-Místku na hostování a Frýdlant měl tehdy záchranářské práce, takže mě do Stovek nepustil.

Poté přišlo období, kdy Lipina dlouhou dobu bojovala ve třetí lize, ale postupem času začaly být znovu postupové ambice. Vše se zlomilo až v roce 2013, kdy jsme díky odstoupení HFK Olomouc dostali možnost do druhé ligy postoupit. Lze zpětně teď říct, zda klub udělal tehdy dobře, že nabídku hrát profesionální soutěž využil?

Bylo to super období, hráli jsme několik sezon v popředí třetí ligy, kabina byla výborná. Teď mě tak napadlo, že část té kabiny je teď vlastně ve Frýdlantu. No, ale vraťme se do toho roku 2013, kdy jsme skončili druzí a na úkor HFK, který se nepřihlásil do 2. ligy, jsme postoupili. Myslím, že klub udělal dobře, když tu nabídku postupu využil. Už jen kvůli fanouškům, kteří byli úžasní a chodilo jich na naše zápasy nejvíce v celé MSFL. Byla by to chyba, kdyby se druhá liga ve Frýdku-Místku nehrála.

Určitě to pro vás všechny tehdy byly nádherné časy. Pohárové souboje se Spartou, Jabloncem, Baníkem. Druholigové návštěvy, které nám mohly závidět v mnoha prvoligových týmech…

Jo jo, byla to paráda. Poháry s ligovými týmy byla vždy taková třešnička pro klub, pro fanoušky a hlavně hráče. Vždy jsme chtěli všichni hrát a porovnat síly s takovými týmy jaké jsi vyjmenoval. Jablonec, Brno, Sparta. A to, jak jsme porazili Baník, na to se nezapomíná. Škoda jen, že jsem nemohl nastoupit proti Spartě, měl jsem opět po plastice zkříženého vazu. Ale i jako divák jsem si skvělou atmosféru užil.

Jenže už tehdy začaly problémy, kdy se mužstvu moc nedařilo. V šatně se to neustále hemžilo novými a novými tvářemi. Fanoušci si se slovenskými akcionáři absolutně nepadli do oka. Tohle asi nebude nejšťastnější část tvé bohaté fotbalové kariéry?

Víš, fanoušci si podle mě nepadli do oka s akcionáři jen proto, že s jejich příchodem se zde točilo velké množství hráčů, kteří neměli vůbec žádný vztah ke klubu, ani ke kraji, ve kterém se Lipina nachází. Byla to pro ně pouze taková přestupní stanice nebo tým na rozehrání po zranění. Z toho pak plynuly špatné výsledky a logická nespokojenost fanoušků. Já ale za největší chybu viděl něco jiného.

Co máš na mysli?

Chybou bylo dosazení tehdejšího manažera, který měl tu rotaci na svědomí a tlačil tady své ovečky, které měly, bůh ví, jakou kvalitu. Navíc nejsme tady na severu zrovna lukrativní lokalita, kde by se fotbalisté hrnuli. Vezmi si třeba Třinec. Celkem zajištěný klub a ve druhé lize hraje pořád v její dolní polovině. Ale nebylo zase úplně vše špatné. Třeba co se týče jednání s akcionáři, tak to bylo vždy férové. Co řekli, to platilo (rezolutně)! Škoda, že se jim nedostalo větší podpory z města. Nejhorší ze všeho pak byla ta poslední sezona, kdy se tu během roku vystřídali snad čtyři nebo pět trenérů. A taky to podle toho dopadlo. Ale už tehdy tam začínaly ty spory mezi akciovkou a spolkem. Neříkám, že to bylo špatné období, ale druhá liga je už přeci jen o něčem jiném než amatérská MSFL.

No a vše nakonec vyvrcholilo vleklými spory se spolkem, které vedly ke konci fotbalu ve Frýdku-Místku. Trochu smutné loučení se Stovkami, kde jsi toho tolik zažil?

Přesně tak, smutné loučení a nepochopení. Prostě nechápu to myšlení vyhnat odsud mužský tým do Vratimova a pak následně koupit licenci na stejnou soutěž od Petřkovic. Nevím přesnou částku, ale vždyť se tyto peníze daly určitě vynaložit lépe, třeba na zdejší mládež. Teď si vezmi, kdyby ty Petřkovice neskončily. Co by se tu vůbec hrála za soutěž? Prostě fakt nechápu.

Pro mnohé kluky ses stal vzorem. Je málo hráčů, kteří v novodobé historii takto spojili svou kariéru se svým milovaným klubem. Nemrzí tě, že ta poslední rozlučka s fanoušky nebude ve Stovkách?

Samozřejmě, že je mi to líto, protože jsem s fanoušky zažil dost i mimo trávník. Je škoda, že to takhle dopadlo a přiznám se, že mě to i štve. S tím už ale bohužel nic neudělám. Ale budu rád, když fanoušci Lipiny zavítají do Frýdlantu na nějaký ten zápas a tam si po utkání můžeme dát společně pivo a poklábosit. Vždyť i ve Frýdlantu hraje spousta bývalých lipinských srdcařů. Tak stačí jen sednout na vlak a jít fandit do Frýdlantu (smích). No a co se týče té rozlučky, tak ta je naplánována na sobotu 12. června od 15 hodin a budu jí mít ve Frýdlantu nad Ostravicí. Rád tam všechny fandy, kteří budou chtít přijít, uvidím. Mám na ně jen ty nejlepší vzpomínky.

Uvidí tě naopak někdy lidé ve frýdeckých Stovkách v roli diváka?

Syn teď začal hrát fotbal za Frýdlant, tak jestli tam bude nějaké utkání nebo turnaj benjamínků, tak tam určitě budu.

S fotbalem ještě ale nekončíš. Jak jsme zmínili už na začátku rozhovoru, vracíš se do Frýdlantu. Proč zrovna tento divizní klub?

Začínal jsem zde s fotbalem, pravidelně chodím na utkání Frýdlantu, všechny lidi, co se zde točí kolem fotbalu, tak tam znám. Takže z mého pohledu to byla jasná volba.

Za Frýdlant hraje mnoho tvých bývalých spoluhráčů z Frýdku-Místku. Jdeš tedy do známého prostředí, předpokládám, že se na tuhle část tvé kariéry moc těšíš?

Ano těším, je tady fajn parta, takový rodinný klub.

Petr Literák si ve Frýdlantu n. O. již zahrál. Kromě svých začátků tam hrál v sezoně 2005/2006 po zranění kolene.

Už víš, jaké tě čeká zápisné?

To nevím, ještě jsem nekoukal na sazebník. Jsem ale zvědavý, co na mě kluci vymyslí. Ale většina z nich prošla zápisným ve Frýdku-Místku, takže měli dobrou školu. Bude to jistě zajímavé (smích).

Mluvil jsi už blíže s frýdlantským trenérem Martinem Šrámkem, jaká by měla být tvá úloha v týmu? 

O tom jsme se ještě nebavili.

Stane se jednou z fotbalisty Petra Literáka trenér?

Já už trenérem jsem! Syn začal hrát za Frýdlant, tak tam teď vypomáhám s trénováním přípravky, protože trenérů je málo a dětí hodně. Ale licenci nemám a zatím si ji ani dělat nehodlám.

Petr LITERÁK se loučí s lipinským dresem.
V předzápase hlavního utkání se proti sobě postaví benjamínci domácího Frýdlantu a Vratimova.

Petr LITERÁK
Narozen: 
            7. října 1981
Post:                    obránce
Kariéra:               TJ Ferrum Frýdlant n. O., TJ Slezan Frýdek-Místek, TJ Válcovny plechu Frýdek-Místek, FK Frýdek-Místek, FC Baník Ostrava, Fotbal Frýdek-Místek, TJ Ferrum Frýdlant n. O., MFK Frýdek-Místek, 1.BFK Frýdlant n. O.

STATISTIKY ZA FRÝDEK-MÍSTEK

SOUTĚŽSEZONAZGŽKČKTRENÉR
MSFL2000/01Josef Sláma
MSFL2001/02Josef Sláma
MSFL2003/041Roman Divina
MSD2004/05Karel Orel
MSD2005/06Karel Orel
MSFL2006/075Karel Orel/Radoslav Látal
MSFL2007/083Radoslav Látal
pohár4000
PU
MSFL2008/0913230Radoslav Látal/Vladimír Skalba
pohár
PU6000
MSFL2009/10264110Oldřich Machala
pohár2000
PU13000
MSFL2010/1127780Oldřich Machala
pohár1000
PU15100
MSFL2011/1227350Milan Duhan
pohár2110
PU16200
MSFL2012/1328120Milan Duhan
pohár1110
PU22400
FNL2013/14261202Milan Duhan
pohár1000
PU14100
FNL2014/1527150Vladimír Goffa/Karel Orel
pohár3000
PU15200
FNL2015/1620190Mikuláš Radványi
pohár2000
PU16200
FNL2016/1726580Leoš Kalvoda/Miroslav Nemec/Leoš Kalvoda
pohár1100
PU13100
FNL2017/1826181Peter Venglarčík/Michal Petřík/Martin Pulpit
pohár
PU12100
MSFL2018/1928150Jan Žižka
pohár2000
PU13100
MSFL2019/2015241Martin Pulpit/Michal Hubník
pohár1000
PU8100
MSFL2020/219121Michal Hubník/Jan Žižka
pohár1000
PU4000
Statistiky: Michal Válek

MSFL     173 zápasů/30 gólů
FNL        125 zápasů/10 gólů

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram