Úterý, 4. 5. 2021

Amatérské soutěže byly předčasně ukončeny

Výkonný výbor FAČR kvůli pandemii koronaviru rozhodl na svém zasedání v úterý 4. května o ukončení amatérských soutěží od třetí ligy níže včetně mládežnických soutěží.

Je rozhodnuto! Moravskoslezská fotbalová liga se ani letos nedohraje. V praxi to znamená, že působení klubu MFK Frýdek-Místek, a.s., je tak předčasně ukončeno. V dalším soutěžím ročníku už budeme ve třetí lize působit pod novým názvem, a to FC Vratimov, a.s.

„Do poslední chvíle jsme bojovali o to, aby se mohly neprofesionální soutěže dohrát. Z tohoto důvodu jsme také neustále vymýšleli nové a nové varianty scénářů tak, abychom mohli odehrát požadovaný počet utkání a byla zajištěna regulérní prostupnost soutěží. Ve chvíli, kdy jiné sporty soutěže odpískaly, my stále věřili a bojovali. Máme ale první květnový týden a stále není povolena ani možnost plnohodnotného tréninku klubů, takže je potřeba nyní bohužel konstatovat, že ani fotbalové soutěže již nepůjde dohrát“, říká předseda FAČR Martin Malík.

Aby se mohla třetiligová soutěž dohrát, byla mezním termínem pro spuštění mistrovských zápasů polovina května, což je však vzhledem ke stávající situaci a vládním plánům nereálné. Na FAČR odpískali sezonu i proto, že by se hráči na ostrá utkání nestihli ani kvalitně připravit.

"Se zrušením soutěže souhlasím. Celá soutěž by byla stejně neregulérní. Vždyť béčka pořád trénovala, my tu možnost neměli. I kdybychom teď mohli s tréninky začít, tak za jednadvacet dnů mužstvo po tak dlouhé pauze nepřipravíte. Také se mě nelíbilo, že byste byl ohodnocen jen za půlku sezony. To jako jen na úkor toho, že někdo uhraje na podzim málo bodů, tak by měl sestoupit? Proč? Vždyť v jarních odvetách máte pořád šanci se zvetit a získat bodů třeba dvacet. Nebylo by to spravedlivé. Ale určitě se všichni těšíme už na chvíli, kdy se soutěže rozjedou a my budeme normálně moci trénovat a žít," řekl k celé situaci trenér frýdecko-místeckých fotbalistů, Jan Žižka.

A jak se na předčasné ukončení sezony dívají ostatní trenéři třetiligových týmů?

Roman Matějka (trenér FC Viktoria Otrokovice):
"Nezbývá nám nic jiného, než brát věci, jak nastaly. Jsou záležitosti mezi nebem a zemí, příroda je příroda. My teď trénujeme v rámci možností, jak je to povoleno. Pomalu se budeme chystat na další sezonu. Doufám, že se to brzy rozvolní, aby tréninky měly šťávu. Fotbal je de facto od října zastavený. Budeme se potkávat a trénovat někdy do poloviny června. Po volnu nastane letní příprava na nový ročník. Věřím, že poté už to bude v normálním režimu a rozehrajeme podzimní část soutěže."

Bronislav Červenka (trenér SK HS Kroměříž):
„Jsem z toho zklamaný. Nechápu, že nikdo nebyl schopný to protlačit, abychom konečně mohli zase hrát soutěžní utkání. Nevím, zda za tím jsou vládní opatření nebo neochota některých lidí, každopádně je to velmi špatná zpráva pro veškerý amatérský sport. Podle mě za současného stavu nemá vůbec smysl trénovat a chystat se na novou sezonu. Vůbec něco dělat, když většina nařízení popírá veškerý selský rozum. Člověk chce za svou prací a úsilím vidět výsledky. My je za poslední rok a půl nevidíme. Pro všechny trenéry, hráče i funkcionáře je to depresivní. Máme pocit zmaru."

Martin Onda (trenér Uherského Brodu):
„Čekal jsem to, protože pro současnou vládu není sport priorita. Je to obrázek toho, koho jsme si zvolili, jak to v celé společnosti vypadá. Prostě to dopadlo tak, jak mělo. Někomu to asi vyhovuje, pro nás je to ale velký problém, když se nedohraje druhý ročník po sobě. Nikdo mi nedokáže vysvětlit, v čem je fotbal tak nebezpečný. Každému musí být jasné, že venku je přenos minimální. Přitom do obchodu i jinam mohou v jeden moment stovky lidí a nikomu to nevadí. Pro mě je to hrůza, šílené, že toto někdo dopustil. Svazoví činovníci to řešili minimálně, informace ani tlaky nebyli skoro žádné. Už na podzim, kdy se mohlo hrát bez diváků, jsme to vzdali zbytečně brzy. Teď se zase bude řešit u kulatého stolu, kdo půjde nahoru, což nemá se sportem moc společného."

Jan Jelínek (trenér FC Fastav Zlín B):
"Už od začátku jsem byl skeptický, protože rozvolňování opatření jde hrozně pomalu. I teď tvrdím, že by bylo neregulérní, kdyby se sezona dohrála."

Jiří Saňák (trenér 1. FC Slovácko B):
"Bohužel všechny nás to mrzí. Chtěli jsme se o první místo v MSFL porvat, ale čím dál později se návrat ke společnému tréninku odkládal, tím víc bylo jasné, že se soutěže nedohraje. Nezbývá než věřit, že to bude brzy lepší a všichni amatérští sportovci budou moct konečně normálně hrát i trénovat."

Jan Trousil (trenér MFK Vyškov):
"Jak šly počty nemocných dolů, tak jsem věřil, že nás těch osm kol nechají dohrát. K tomu jsme připravovali mužstvo. Chtěli jsme je doplnit o dva tři hráče a o postup se porvat. Měli jsme i konkrétní jména. Kdyby se to nepodařilo, nebo by byla soutěž zrušená bez možnosti postupu, tak bychom se o něj s tímto kádrem pokusili v příští sezoně."

ZDRAVÍ HRÁČŮ JE PRIORITOU

„Zdraví hráčů je a vždy bude naší prioritou. Opravdu jsme dnes již v termínu, kdy nejde realizovat harmonogram soutěží od ČFL a MSFL dolů, včetně tolik potřebného tréninkového procesu, který by restartu předcházel. Je to samozřejmě o to smutnější, že jde o druhou sezónu v řadě, kdy musely být neprofesionální soutěže předčasně ukončeny“, připomíná generální sekretář FAČR Jan Pauly.

FAČR přesto doufá, že ukončení soutěží, neznamená stále ještě automaticky konec fotbalové sezony. V tomto duchu je také asociace připravena pomoci klubům s realizací případných turnajů jednotlivých klubů na OFS a KFS spadajících termínově do sezony 2020/21.

„VV FAČR rozhodl také o tom, že v případě realizace podobných turnajů, pokud tedy budou umožněny z hlediska hygienického rozvolňování, bude za předem stanovených pravidel proplácet náklady klubů na rozhodčí, tak abychom mohli jako střešní organizace amatérského fotbalu přispět alespoň nějakou měrou k reálnému návratu fotbalu na hřiště a zároveň pomoci přípravě hráčů na novou sezonu,“ dodává předseda FAČR Martin Malík.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram